Článek
Vizitce restaurace Beccherie v italském Trevisu samozřejmě nepomohlo ani to, že sem hosty přestaly lákat přední světové gastroprůvodce Michelin i Gambero Rosso. Fakt, že je toto místo považované za „rodný dům“ legendárního tiramisu, k udržení prestiže a klientely evidentně nestačil. Restaurace proto poslední březnový den ukončuje provoz.
„V dnešní době i bary a trafiky nabízejí něco k jídlu, a tomu se nedá konkurovat," uvedl současný majitel dříve oblíbené restaurace Carlo Campeol. Jeho rodina podnik vede již od začátku druhé světové války.
Rivalem byla pro Beccherii například i treviská restaurace El Toula, která taktéž tvrdila, že tradiční italský dezert vznikl právě v její kuchyni. Ani jedna z restaurací však neměla pokrm patentovaný.
Z nevěstinců do luxusních restaurací
Historie vzniku lahodného zákusku je vlastně poměrně komplikovaná. Dezert, jak ho známe dnes, totiž vznikl v 60. letech minulého století úpravou receptu, který existoval již stovky let a nazýval se císařským šálkem.
Cukráři v Sieně údajně již v 17. století přichystali pro velkovévodu toskánského Cosima III. dezert zvaný Zuppa del Duca. Díky jeho složení ho lze považovat za možného předchůdce tiramisu. Obdobný zákusek byl prý v dobách Benátské republiky podáván v nevěstincích.
Název tiramisu se překládá různě — nejčastěji jako „vytáhni mě“ nebo „pozvedni mě“. Každá dobrá hospodyňka ví, že mezi hlavní ingredience patří piškoty, káva a mascarpone.