Článek
Pravděpodobnou pašeračku zadržely úřady 29. ledna na mezinárodním letišti El Dorado v Bogotě, odkud chtěla přes Panamu pokračovat do brazilského Sao Paula. 130 vystresovaných a dehydrovaných obojživelníků bylo zabaleno v malých tenkostěnných nádobách a uloženo v kufru.
Jednalo se o drobné pestré žáby z čeledi pralesničkovití, které jsou jedovaté a kterým se říká také šípové žáby. Kolumbijští indiáni totiž dříve chytali některé pralesničky a jedovatým sekretem z jejich kůže natírali šípy, kterými poté stříleli zvířata.
V čeledi pralesničkovití jsou žáby různých stupňů ohrožení, přičemž podle Independentu se jednalo o kriticky ohrožený druh vyskytující se ve středoamerických a jihoamerických pralesích.
V Asii pomáhá chytat pašeráky zvířat
Obojživelníci za miliony
Podle tamní policie mají zabavení obojživelníci hodnotu 1000 dolarů za kus (asi 22 880 korun) a mezi soukromými sběrateli jsou velmi žádáni. Celkově se tak Brazilka nelegálně pokusila převézt živé tvory v ceně bezmála tří milionů korun. Žena tvrdila, že jen několik centimetrů velké žáby byly darem od komunity v jižní Kolumbii.
Nejedná se bohužel ani zdaleka o první případ pašování divokých zvířat v zavazadle. Kupříkladu v roce 2019 byl ruský turista zatčen na Bali poté, co se v kufru pokusil převézt zdrogovaného orangutana, rovněž tvrdil, že jej dostal darem.
V roce 2022 byl Jose Manuel Perez shledán vinným z pašování 1700 zvířat z Mexika do USA. Jejich odhadovaná cena se vyšplhala na více než 16 milionů korun.