Hlavní obsah

Ze sklepa kláštera vznikla prohlídková trasa uranovou štolou

Zdař Bůh! Tradiční pozdrav horníků teď možná zdomácní v prostředí, do něhož by jinde a jinak nepatřil. V České Lípě zazní ve sklepě budovy někdejšího augustiniánského kláštera. Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě, které tu sídlí, tu totiž 3. března otevře unikátní expozici o těžbě uranu, v níž budou mít návštěvníci pocit, že jsou horníky, kteří právě fárají pod povrchem země.

Foto: Michael Polák, Právo

Geolog Petr Mužák uvnitř nové expozice imitující uranovou štolu.

Článek

Pro muzeum i město to bude velký svátek. Kvůli částečné rekonstrukci klášterní budovy byla totiž paměťová instituce od ledna roku 2020 uzavřena. První návštěvníky tak přivítá po více než dvou letech a expozice věnovaná těžbě uranu, fenoménu, který bezmála na půlstoletí zásadně ovlivnil život i podobu měst v regionu, má být největším lákadlem.

Imitace uranové štoly vznikla v klášterním sklepení, které dosud bylo běžně nepřístupné. V jedné části má štola dřevěné výztuže, v druhé zase ocelové obloukové. Na zemi jsou položená čtyři kolejiště, na které muzejníci zaparkovali získané důlní stroje. Ty museli do klášterního sklepa složitě snést.

„Expozice má i některé interaktivní části, třeba horniny světélkující při dopadu UV záření. Vše budou doplňovat historické fotografie z důlního prostředí, některé graficky atraktivně upravené, jiné i podsvícené tak, aby fungovaly i jako světelný prvek,“ popsal Petr Mužák, geolog českolipského muzea a kurátor nové expozice.

Jádrem sbírky jsou i důlní vozíky

První exponát, důlní vozík na převoz rubaniny z hlubinného uranového dolu, zakoupilo českolipské muzeum už před deseti lety, představa o expozici věnované těžbě uranu se ale rodila až později. Nakonec k tomu napomohlo i to, že se muzeu podařilo zakoupit ucelenou sbírku předmětů spojených s dolováním uranu.

„Jádrem této sbírky jsou důlní kolejové mechanizace, například důlní přehazovací nakladač, důlní vozíky na převoz materiálu i dynamitu nebo vůz typu cisterna. Součástí jsou i různá vrtací kladiva nebo malý těžební kýbl, s nímž se spouštěli hlubináři, když hloubili šachtu,“ popsal Petr Mužák, geolog českolipského muzea a kurátor nové expozice.

Součástí sbírky, která teď patří Vlastivědnému muzeu, jsou podle něj i drobné předměty, jako důlní telefony, přílby, lampy nebo odpalovací strojky.

Uran se na Českolipsku, v oblasti Stráže pod Ralskem a Hamru na Jezeře, těžil od poloviny šedesátých let. Nejprve formou takzvané hlubinné těžby, při níž horníci fyzicky fárali pod zem. Později převládla takzvaná hydrochemická těžba spojená s vtlačováním kyseliny pomocí vrtů do půdy.

Může se vám hodit na Firmy.cz:

Související témata:

Výběr článků

Načítám