Článek
Mezi zpřístupněné oblasti budou patřit například Žďárské slatě. „Půjde také o vrchol Antýglu, kam se doteď nesmělo. Uvedená místa se vůbec poprvé otevřou návštěvníkům,“ nastínil ředitel šumavského národního parku Pavel Hubený.
Doplnil, že turisté rovněž prozkoumají velkou lokalitu mezi Kvildou a Strážným. „V tomto případě navrhujeme jen několik časově omezených maloplošných klidových území, aby ruch neohrožoval třeba tok tetřívka. Po krátké období roku se zde bude chodit jen po vyznačených cestách,“ pokračoval.
Lidé se také podívají na severní část Stožecké skály, kam dosud nesměli. Mluvčí parku Jan Dvořák sdělil, že vstup zakážou pouze v případě, že zde bude hnízdit sokol stěhovavý. „Se současným návrhem klidových území se zároveň zvyšuje podíl proznačených a vyhrazených cest,“ řekl.
O dokumentu hlasovalo 42 členů rady šumavského národního parku. Dvaatřicet z nich bylo pro, devět proti a jeden člověk se zdržel. „Proces trval skoro pět let a nebylo to nic jednoduchého,“ přiznal ředitel. Díky schválení se návštěvníci nově a legálně podívají na více než 3000 hektarů území.
Divoká Šumava táhne. Loni přilákala přes dva miliony návštěvníků
Poslední tečku musí udělat resort životního prostředí. Právě tomu v následujících dnech pošle správa šumavského národního parku finální podobu klidových území i se všemi vypořádanými připomínkami. Než dojde ke změně, platí vstup pouze do stávajících lokalit, upozornil náměstek ředitele Martin Starý.
Kvůli ochraně druhů
Rozloha klidových území, které v podstatě kopírují 135 ostrůvků bývalých prvních zón, činí 19 procent. Zmiňovaný návrh snižuje jejich velikost na zhruba 17,6 procenta. V těchto oblastech je omezený pohyb turistů. „Jde o nutnou regulaci kvůli ochraně vzácných a citlivých druhů živočichů. Cílem je zajistit nerušený vývoj populací ohrožených vyhynutím v jejich přirozeném prostředí. Dále umožnit jejich reprodukci, sběr potravy a zimování,“ vysvětlil Dvořák.
Na Šumavě žijí tetřev i tetřívek. „Potřeba je také chránit lovecká teritoria rysích matek, která tady úspěšně vyvádí mláďata,“ uvedl mluvčí. Dále jde například o perlorodku či sokola.
Šéf národního parku je přesvědčený, že nová klidová území nijak zásadně neomezí turistický pohyb. Cyklotrasy i cyklostezky zůstávají ve stejné podobně. „Upravujeme souznění mezi stálými obyvateli Šumavy, kteří potřebují alespoň minimální prostor pro svůj život, a návštěvníky, jichž přibývá,“ zdůraznil Hubený.
Jenom loni zavítalo obdivovat krásy tamější přírody bezmála 2,4 milionu lidí. Nejoblíbenější trasa vede z Modravy přes Rybárnu na Javoří pilu a Tříjezerní slať. Co se týče návštěvnického centra, jednoznačně dominuje Srní, kde je vlčí výběh. Za minulý rok sem zavítalo přes 110 tisíc zájemců.
Ředitel rovněž doufá, že se povede zpřístupnit Modrý sloup. Myšlenka se zamlouvá i prezidentovi, který při své nedávné návštěvně Plzeňského kraje nápad podpořil. Přislíbil, že záležitost probere s ministrem životního prostředí.