Článek
Teplota vody v zatopených lomech bývá ideální ke koupání a jezera zpravidla obsahují vodu tak čistou, že se mohou srovnávat i s těmi skandinávskými. Lomy jsou navíc rozeseté všude po republice. Kombinace zmíněných aspektů z nich v létě dělá vyhledávaná místa k rekreaci.
Nicméně velká část lomů je v soukromém vlastnictví a majitelé koupání v jezerech nepovolují. Nemění to ovšem nic na tom, že nejen z ptačí perspektivy se jedná o lokality, které jsou ozdobou okolní krajiny.
Lom v Hřiměždicích
Kujalův lom, jak se lokalita nazývá, leží přímo v obci Hřiměždice. Ta se nachází ve středních Čechách severovýchodně od Příbrami. Lom je oblíbeným místem pro koupání. Pro návštěvníky je připravené rozšířené parkoviště, molo a skokanské prkno. Kousek od lomu by mělo být i volejbalové hřiště.
Místo je velmi oblíbené mezi skokany. Každoročně se zde konají závody skoků do vody, které navštěvuje několik tisíc lidí. Během roku lom využívají i potápěči. S maximální hloubkou osm metrů však jezero slouží spíše pro výukové účely.
Lom byl původně využíván pro těžbu žuly. Sloužil také jako cvičiště pro vojáky. Připomínkou toho je dnes důlní vozík a prolézací trubka, které jsou zde potopeny.
Lom Okrouhlák
Lomu na Hradišťském vrchu se kvůli jeho tvaru přezdívá Okrouhlák. Leží v okrese Tachov, 39 kilometrů severozápadně od Plzně. Od 19. století se zde až do 90. let těžil čedič. Těžba však ohrožovala celé okolí, a zničila dokonce část hradiště, které na kopci existovalo mezi 12. a 4. stoletím před naším letopočtem.
Místo je vhodné pro koupání i slunění. Pobyt je však na vlastní nebezpečí. Za vstup do areálu lomu se obvykle platí 40 korun. Ten, kdo se chce zde i potápět, musí správci zaplatit až 100 korun. Pro svou maximální hloubku jedenácti metrů a dobrou viditelnost je lom mezi potápěči oblíbený.
Atraktivitu místa umocňují i blízké Konstantinovy lázně, které jsou jediným lázeňským městem v Plzeňském kraji. V okolí lomu se také nachází zříceniny gotických hradů Kasíkov a Gutštejn.
Lom Kosov
Nedaleko berounské části Jarov jihozápadně od Prahy se nachází lom Kosov, v němž leží zatopené jezírko. Do tohoto areálu se ovšem nesmí. Kosov vlastní Velkolom Čertovy schody a rekreanty k němu bohužel nepouští, i přesto se tu ovšem lidé, zvláště o víkendech, koupou.
Místo je významným nalezištěm zkamenělin středočeské Barrandienské oblasti. V lomu se nacházejí vápence a blíže jezeru i břidlice. V nich lze pozorovat zkamenělé hlavonožce a další mořskou faunu. Samotné jezero o hloubce šesti metrů je útočištěm pro mloky a pulce.
Lom Homolák
Ani lom Homolák není pro návštěvníky přístupný. Nachází se kousek od Berouna, mezi obcemi Vinařice a Suchomasty. Areál vlastní, stejně jako Kosov, Velkolom Čertovy schody, který jej nechal oplotit. Vedle pokuty za vstup návštěvníkům, kteří přijedou autem, hrozí vykradení, jež je zde v letních měsících časté.
Lom byl otevřen v roce 1918 a využíval se pro těžbu vápence. V současnosti se v něm už netěží a lom je postupně zavážen. Zavážka znesnadňuje přístup k jezeru a cesta k němu je nebezpečná. Místo lomu je tak lepší navštívit nedaleké Koněpruské jeskyně nebo hrad Karlštejn.
Turistická navigace zdarma |
---|
Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu. |