Článek
Ryan, jenž si nepřál uvést příjmení, cestoval koncem loňského roku z Dauhá do Casablanky. Až po přistáni si povšiml dvou arabských cestujících, jak procházejí palubou se svými opeřenými mazlíčky, uvádí agentura AP. „Stoupli jsme si, abychom vystoupili, ohlédnul jsem se za sebe a pomyslel si, že se mi to asi zdá,“ popsal Američan žijící v Argentině neobvyklou situaci.
„Byl jsem v šoku. V Americe jsou zvířata na letech velmi omezená, a tak jsem nikdy nic takového neviděl,“ doplnil Ryan s tím, že o sokolech neměl za celý osmihodinový let ani potuchy. „Necítil jsem je, ani neslyšel. Byli úplně klidní a ani jejich majitelé nevypadali vůbec zaujatě. Bylo fascinující být tohohle svědkem,“ dodal Ryan.
Jakkoli může situace působit neobvykle, sokoli jsou vysoce ctěnými zvířaty v arabských zemích. V Kataru, Spojených arabských emirátech, Ománu či Saúdské Arábii platí za národní ptáky, a tak je řada místních leteckých společností povoluje převážet přímo na palubě. Qatar Airways na svých stránkách uvádí, že třeba v economy class je v rámci jednoho letu povoleno maximálně šest sokolů.
„Hodně lidí z téhle oblasti mi u mého příspěvku psalo, že sokoli často cestují obchodní či první třídou, obzvláště kvůli soutěžím nebo loveckým výletům. Už jsem pochopil, že jde o běžnou praxi, ale pro člověka ze Západu to bylo něco úplně neznámého,“ uzavřel Ryan.