Článek
Zámek stojí na místě středověké tvrze, kterou nahradil zřejmě na počátku 17. století. Právě zde podle pověsti kdysi dávno žil bohatý a udatný rytíř. Poddaní ho milovali pro jeho spravedlnost a skromnost.
Když byl ale povýšen na moravského markraběte, začal se měnit k horšímu: liboval si v nákladných a okázalých radovánkách a aby na ně získal dost peněz, zatěžoval poddané stále vyššími daněmi. Žena se mu snažila hýření rozmlouvat. To jednoho dne rozčílilo zámeckého pána natolik, že ji – ačkoli byla těhotná – nechal vyhnat ze zámku.
Zámecká paní se skryla v poli, kde pak porodila chlapce. Poddaní ji našli, vzali k sobě domů a na památku toho, že se chlapec narodil v ječmeni, ho pojmenovali Ječmínek. Rytíř brzy prohlédl, že chyboval, a nechal ženu se synkem hledat, ale jako by se po nich slehla zem. Nakonec samým žalem ukončil život skokem do zámecké studny. A mezi poddanými se začalo povídat, že Ječmínek se jednou přece jen vrátí. Přijde na pomoc, až bude jeho lidu zle.
Ječmínek se prý ukrývá ve stole
A podle místních lidí se Ječmínek opravdu čas od času vrací. Kdykoli například v posledních letech zasáhly střední Moravu záplavy, Chropyně zůstala ušetřena, přestože v okolí velká voda napáchala nemalé škody. Jeden ze zámeckých sálů, které při prohlídce navštívíte, je po Ječmínkovi pojmenován.
Jde o bývalou jídelnu, v ní stojí kulatý vyřezávaný stůl a v něm se prý Ječmínek ukrývá. Když na stůl zaklepete a jste dobrý člověk, Ječmínek by se vám měl ozvat. V zámku Chropyně ale zaujmou i jiné zajímavosti, třeba Rytířský sál s bohatou přehlídkou starých zbraní. Jsou mezi nimi i takové kuriozity jako obří pušky vážící 40 kilogramů.
Aby mohly sloužit v boji, museli je nést tři muži. V dalších místnostech jsou vystaveny exponáty přibližující pravěkou historii Chropyně, dějiny místního zemědělství, rybníkářství nebo lidové kultury. Součástí zámku je i menší památník Emila Filly, slavného chropyňského rodáka, představitele výtvarného expresionismu a kubismu. Zámek patří mezi méně známé, o to víc ale překvapí jeho úpravné a zachovalé interiéry v kontrastu s vyprávěním průvodkyně, že ještě v 70. letech byly prostory zpustošené a sloužily jako sýpka.
Výstava o životě malých šlechticů
Třešinkou na dortu je závěrečná část prohlídky – sezónní výstava Svět dětí na šlechtických sídlech. Prostřednictvím téměř 200 exponátů půjčených z moravských hradů, zámků a muzeí představuje dětství malých aristokratů. Obrazy na zdech přibližují módu malých šlechticů, k vidění jsou hračky a hry, dětský kočárek, sáně nebo dětský nábytek. Nechybí malý pokojíček pro panenky včetně vtipného miniaturního záchodku. Výstava tu bude k vidění až do 25. září.
Jestli vám po prohlídce zámku zbude ještě trocha času, určitě se zajděte podívat k nedalekému Zámeckému rybníku, který je domovem vzácných rostlin a živočichů. Již osm desítek let je národní přírodní rezervací. Křik ptáků na přivítanou je tak výrazný, že byste sem trefili i poslepu. Začíná tu také naučná stezka Okolo Chropyně.
Zámek Chropyně
Zámek Chropyně patří pod správu Muzea Kroměřížska. Od května do října je otevřen denně mimo pondělí od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin.