Článek
Biosafari nabídne zájemcům prohlídku celého území lomu. Okruh bude mít patnáct zastavení naplněných informacemi, obrazovým i mluveným materiálem. „Představíme to nejzajímavější, co povrchový lom i krajina po těžbě nabízejí,“ uvedla mluvčí skupiny Gabriela Sáričková Benešová.
V současné době se podle ní pracuje na webových stránkách i aplikaci, kde bude možné biosafari projít. Jednotlivá zastavení mají své partnery mimo energetickou skupinu, kteří mají k danému tématu blízko. „Zastavení, které přibližuje sanace a rekultivace lomu, jsme se rozhodli vybavit informacemi sami. Na navrácení krajiny lidem a přírodě jsme odvedli velký kus práce a je tedy čím se chlubit,“ připomněla mluvčí.
Okruh bude mít patnáct zastavení
V celém území lomu ČSA bude nebo již bylo rekultivováno přes 400 hektarů ploch. Jedná se především o lesy, jezírka a mokřady, zemědělskou půdu a louky.
Ze skládky plné trosek z druhé světové války se stal výjimečný park, který získal evropské ocenění
„V rámci sanací jsme jen v lomu ČSA přesunuli zeminu o takovém objemu, že by Cheopsovu pyramidu v Gíze vyplnila více než čtyřikrát. Pracovníci rekultivací na každém hektaru vysadili průměrně 10 tisíc kusů lesních sazenic. Vodní plocha, která vznikla při hydrické rekultivaci, je oblíbeným hnízdištěm ptáků a ornitologickým rájem. Nedaleko těžebních strojů pěstujeme zemědělské plodiny v biokvalitě. Projít se rekultivacemi je zážitek, i když jen ve virtuální realitě,“ upřesnila Sáričková Benešová.
Dalších několik bodů je věnováno přirozené obnově krajiny po těžbě, protože tradiční rekultivace se zdaleka nemusejí provádět všude. Část území bude ponechána přirozenému vývoji bez zásahu člověka. Díky ekologické obnově bude zachována unikátní pestrá krajina s množstvím rozmanitých druhů rostlin a živočichů.
Především díky přirozené obnově se lom ČSA již nyní stal útočištěm pro 203 zvláště chráněných živočišných druhů a 24 chráněných rostlin. Nový ráz krajiny vytvoří na Mostecku v evropském měřítku jedinečné místo.
O historii těžby
Zajímavým zastavením bude také vyhlídka, ze které je možné prohlédnout si celý lom. Partnerem tohoto bodu je Podkrušnohorské technické muzeum, které připravuje informačně výživný materiál o historii těžby hnědého uhlí na Mostecku.
K projektu se jako partneři připojily také Svazek obcí v regionu Krušných hor, který představí uživatelům aplikace další zajímavá a turisticky atraktivní místa v okolí lomu, a město Horní Jiřetín s projektem Domu přírody pod arboretem u Černic.
„Industriální turistika je pro náš region charakteristická a láká k nám množství návštěvníků. Krušné hory a všechny obce v okolí lomu ČSA ale nabízejí i mnoho dalších možností, jak trávit volný čas a vidět zajímavá místa. Biosafari je příležitost nejen k představení samotného lomu, ale i všech dalších atraktivit regionu, ke kterému povrchová těžba patří,“ poznamenal David Kádner, předseda regionálního svazku obcí.
Výzkumný ústav pro hnědé uhlí představí ve virtuální prohlídce štoly v horského masivu pod Jezeřím minerální bohatství Krušných hor. Uživatelé aplikace si budou moci prohlédnout uhelnou sloj a virtuálně si projít unikátní velkostroj RK5000. Dozvědí se také vše o budoucím jezeře na dně těžební jámy.
Projekt nahradí oblíbené exkurze uhelného safari, které zaváděly turisty do aktivního povrchového lomu.
„Počítáme, že biosafari bude připraveno jako dárek na letní prázdniny. Na červenec plánujeme také den otevřených dveří, kdy si mnohakilometrovou trasu budou moci lidé projít a na jednotlivé zastávky se podívat přímo v lomu,“ uzavřela Gabriela Sáričková Benešová.