Článek
Žahnutí medúzou
Jak tedy správně postupovat, když dojde k bolestivému kontaktu s medúzou? Postižené místo je podle lékaře vhodné omýt octem kvůli neutralizaci jedu. Opatrně čistou pinzetou odstraňte ostny s žahavými buňkami, pokud zůstaly zachyceny v ráně. Zranění se ale přímo nedotýkejte.
V případě, kdy byla zasažena velká plocha kůže, popřípadě pozorujete-li závažné příznaky alergické reakce jako potíže s dýcháním nebo otoky nejen v obličeji, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. „Neoplachujte oblast pitnou vodou, protože může aktivovat zbytky jedu. Neaplikujte na místo žahnutí ani alkohol nebo moč, protože mohou ránu jen zhoršit,“ uvedl Jordan Wagner, jehož rady zveřejnil server DailyMail.
Spáleniny od slunce
Na pokožku, která byla příliš dlouho vystavena slunci, lékař tradičně doporučuje aplikaci aloe vera, popřípadě zklidňujícího mléka. Připomíná ale i nutnost pití většího množství vody kvůli celkové hydrataci. Za žádných okolností spálenou kůži neloupejte a vyhněte se kosmetickým přípravkům na bázi ropy, které mohou spáleniny ještě zhoršit. Pokud se objeví puchýře, horečka nebo zimnice, navštivte lékaře.
Největší strašáci první partnerské dovolené? Chrápání a prdění
Úžeh
„Svlékněte přebytečné oblečení a kůži zchlaďte vlhkými tkaninami. Osobám, které jsou při vědomí a schopné polykat, nabízejte doušky vody – a vyhledejte lékařskou pomoc, pokud se příznaky zhorší nebo osoba ztratí vědomí,“ radí Wagner. Dodává, že k ochlazování rozhodně není vhodné používat led ani ledovou vodu a při zhoršení stavu není radno otálet, protože silný úžeh může být život ohrožující stav.
Otrava jídlem
Zásadní je zůstat hydratovaný. Poslouží prášky pro přípravu rehydratačního roztoku, které by neměly chybět v cestovní lékárničce, popřípadě čiré tekutiny. Až ustanou průjem a zvracení, je možné začít s opatrnou konzumací nevýrazných lehce stravitelných jídel jako rýže a banány. Při přetrvávajících zažívacích obtížích, známkách krve, výrazném zhoršení či silné dehydrataci neotálejte s návštěvou doktora.
I'm an ER doctor - these are my do's and don'ts for holiday illnesses and animal attacks, from why you should NEVER put urine on a jellyfish sting to the best ointments for sunburn
— thaiparampil (@thaiparampil) April 28, 2024
via https://t.co/JJgrrHwHNg https://t.co/LapTcNoths
Dehydratace
Obzvláště v horkých měsících s pitím nečekejte, až dostanete žízeň. Tekutiny doplňujte průběžně. Pokud k dehydrataci dojde, konzumujte hodně čirých tekutin, obzvláště vody. Odpočívejte na chladném, stinném místě. Rozhodně nepijte alkohol ani nápoje obsahující kofein.
Uštknutí hadem, kousnutí pavoukem či bodnutí štírem
„Udržujte napadenou oblast nehybnou a na úrovni srdce nebo pod ní, abyste zpomalili šíření jedu. Očistěte ránu mýdlem a vodou, abyste snížili riziko infekce a aplikujte studený obklad nebo přiložte led zabalený v látce, abyste snížili opuchání a bolest. A okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc,“ doporučuje Wagner s tím, že značné rychlosti je třeba zvláště v případě kousnutí, uštknutí či bodnutí jedovatým živočichem.
Pak není příznaky radno podceňovat, ani kdyby v danou chvíli byly pouze mírné. Rozhodně se jed nepokoušejte vysát ani nedělejte řezné rány v okolí, stejně tak oblast rány nezaškrcujte. Často se doporučuje i pořídit fotografii živočicha, nebo si alespoň zapamatovat jeho vzhled, což lékařům pomůže s výběrem vhodného séra.
Bodnutí hmyzem
Žihadlo doporučuje lékař seškrábnout kreditní kartou, protože s pinzetou hrozí riziko vpuštění ještě více jedu do rány. Postižené místo omyjte mýdlem a vodou a přiložte studený obklad nebo led zabalený v látce. Zbytečně se místa vpichu nedotýkejte, kupříkladu škrábání a tření ho více dráždí. Podle potřeby užijte antihistaminika, v případě alergické reakce urychleně vyhledejte lékaře.
Kousnutí divokým zvířetem
Ránu opět omyjte vodou a mýdlem, aplikujte antiseptikum a sterilní krytí. Poté navštivte lékaře, který vám podle konkrétního zvířete a oblasti výskytu poradí, jak postupovat dál. I drobná ranka od divokého zvířete může vést k závažným infekcím a nemocem. Platí to i u neznámých psů. Nepodceňte proto případnou nutnost následné vakcinace zejména proti vzteklině.