Článek
„Podobně jako tu funguje turistika za odpočinkem, tak je s ní spojené i to, co bychom mohli nazvat turistikou kriminální. Oblast, jako je Máchovo jezero a jeho okolí, přitahuje i skupinu lidí, kteří cíleně vyhledávají turisty hustě obsazené oblasti a využívají toho, že řada lidí v atmosféře prázdnin ztrácí pozornost,“ popsala Právu mluvčí policie Ivana Baláková.
Nejčastějšími trestnými činy, které musí policisté vyšetřovat, jsou krádeže odložených věcí. V kempech mizí jízdní kola, mobilní telefony i peněženky. „Často vyšetřujeme i krádeže vloupáním – do stanů, chatek i do aut,“ líčí policejní mluvčí.
Podobnou neblahou zkušenost minulý týden získalo i pět mladých žen z Ústeckého, Jihomoravského a Královéhradeckého kraje, které společně vyrazily na dámskou jízdu do chatky u Máchova jezera. „Hned první noc se do chatky někdo vloupal v době, kdy jsme byly na diskotéce. Čtyřem z nás zmizely peněženky s osobními doklady, penězi a platebními kartami. Zmizely dokonce i klíče od vypůjčeného služebního auta,“ popsaly ženy policistům.
Noste levné napodobeniny, radí Neapol v souvislosti s krádežemi luxusních hodinek
Neztrácejte věci z dohledu, radí policie
Policisté sice v Doksech a okolí posilují každoročně své hlídky a u Máchova jezera dokonce o prázdninách dělají i preventivní akce, při nichž rekreantům v kempech rozdávají letáky s výzvou k větší obezřetnosti, případů okradených lidí ale neubývá. Jak se tedy proti lapkům bránit?
„Platí to, co často opakujeme a zdůrazňujeme. Pokud o něco nechceme přijít, tak to nesmíme ztratit z dohledu. Neměli bychom to ponechávat ve stanech nebo chatkách, ale mít to zabezpečené, například v rámci služby bezpečnostních schránek, pokud v kempu funguje,“ nabízí jedno řešení Ivana Baláková.
U Máchova jezera dochází i k drsnějším případům, které začínají zejména v barech a na diskotékách. Vyhlédnutým obětem tady zločinci nasypou něco do pití nebo využijí jejich opilosti a na jiném místě je pak zbijí a okradou.
Poslední takový případ se odehrál v Doksech v sobotu. Osmnáctiletý student střední školy se se svými kamarády vydal do místního baru, tam jim zmizel z dohledu a nakonec ho našli až druhý den. Dezorientovaného a s otřesem mozku. „Vůbec nevěděl, co se stalo. Jisté je, že přišel o mobilní telefon, náramkové hodinky a veškerou hotovost, kterou měl ve své peněžence. Vzniklá škoda činí 12 800 korun,“ dodala Ivana Baláková.