Článek
Středověcí mniši si jako své sídlo kdysi vybrali Mont Saint-Michel právě díky specifické poloze v zálivu, který během přílivu zaplavuje oceán. V důsledku stavby náspu dokončeného roku 1879, spojujícího památku s pevninou, a dalších faktorů však začal být status ostrova ohrožen, protože usazování písku a zanášení říčním bahnem začalo měnit křehký ekosystém oblasti.
Násep byl proto v roce 2014 nahrazen moderním mostem, který nebrání proudění vody. Už o pár let dříve byl oznámen i megalomanský projekt vybudování přehrady na řece Couesnon, která dodá říční vodě dostatek síly, aby ze zátoky vytlačila hromadící se bahno dál do moře. Že se záměr podařil, deklaroval francouzský prezident Emmanuel Macron loni během oslav tisíciletí opatství Saint-Michel.
Do opatství jen lodí
Památka, zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO, byla v úterý kompletně obklopena vodou. Turisté tak mohli zažít nevšední úkaz, kdy příliv dosáhl nejvyššího bodu a vody Lamanšského průlivu kompletně zaplavily most. Jediná možnost, jak se na Horu sv. Michala dostat, tak byla lodí po vodě, uvedla agentura Reuters.
Hladina vody okolo 80 metrů vysokého žulového ostrova se díky přílivu mění až o 15 metrů, za odlivu lze po písku přejít k opatství v Normandii na západě Francie suchou nohou. Jedinečné prostředí a dechberoucí výhledy lákají do Mont Saint-Michel dva miliony turistů ročně.
Jak může pařížský syndrom zničit dovolenou
Beznaděj nájemníků v Paříži. Kvůli olympiádě musejí ustoupit turistům
Může se vám hodit na Firmy.cz: Cestovní kanceláře a agentury