Článek
Národní park je aktuálně otevřen 24 hodin denně, nejlepší výhledy nabízí totiž během noci a před rozbřeskem, informuje server Stuff. Návštěvníci mají navíc jedinečnou příležitost pozorovat také erupci menší sousední sopky Kilauea, která vykazuje aktivitu od loňského roku, píše Independent. „Je vzácné, že můžeme pozorovat dvě erupce současně,“ uvedla Ferracaneová.
„Matka příroda nám ukazuje svou tvář,“ cituje server Euronews Anne Andersenovou, která kvůli podívané odešla dříve z práce. „Je to vzrušující,“ dodala.
Gordon Brown, který na Havaj dorazil z Kalifornie, viděl lávu z oken svého pronajatého domu. Vypravil se však blíž, aby si mohl přírodní podívanou užít i se svou manželkou. „Chtěli jsme se dostat co nejblíž. Vyzařuje z toho tolik světla, že jsem z toho paf,“ okomentoval turista proudy lávy.
Vybuchla více než třicetkrát
Americký geologický úřad nicméně vydal varování před sopečnými plyny, které proudí do atmosféry. Potvrdil, že však nejsou v ohrožení žádné budovy. Podle aktuálních dat se k povrchu dere ještě značná část magmatu, erupce bude tedy dál pokračovat.
Mauna Loa pokrývá více než polovinu ostrova Havaj, rozloha na povrchu činí zhruba 5100 kilometrů čtverečních. Jde už o její 34. erupci od roku 1843, kdy se začaly vést záznamy.