Článek
„POHO Park Gabriela vytvoří na Karvinsku místo, kam lidé budou jezdit za zábavou i historií hornictví. Vybudujeme tam centrum pohornické krajiny, které bude výchozím bodem i křižovatkou stezek pohornickou krajinou,“ přiblížil náměstek hejtmana Jakub Unucka (ODS) s tím, že na místě posledních 20 let chátrající kulturní památky vznikne návštěvnické, kulturní a technologické centrum s expozicí o těžkém životě horníků a jejich rodin.
„Hornických muzeí máme v republice několik, naše expozice ale bude jiná. Nebude jen ukazovat staré kahany, špachtle a kožené zástěry, bude vyprávět lidské příběhy, připomínat historii tohoto místa a vyjadřovat respekt obětem i životu lidí, které těžba tolik ovlivnila,“ poukázal a prozradil, že expozice bude umístěna v podzemí strojovny, kde byly těžní stroje a související technologie provozu.
Někdejší šachta nabídne také prostory pro konference, workshopy, festivaly a další akce, v areálu vzniknou pěšiny, cyklotrasy i odpočinkové plochy. A turistickým lákadlem má být ferratová stezka na vrchol jedné z těžních věží.
Pomáhá i autorka Šikmého kostela
Roční náklady POHO Parku Gabriela jsou odhadovány na 12 milionů korun, hradit je bude kraj a přispívat na ně bude město Karviná. O provoz areálu se postará spolek Pohopark, jehož členy jsou Moravskoslezský kraj, krajská firma MSID, Karviná a spolek Dokořán.
Podle místopředsedy MSID Petra Birklena se v současnosti zpracovává projektová dokumentace na rekonstrukci dolu. Hotová má být ke konci roku.
„Čeká nás zahájení záchranného archeologického průzkumu, samotná stavba by měla začít na přelomu let 2025 a 2026, první návštěvníky přivítá POHO Park Gabriela ve druhé polovině roku 2027,“ nastínil a dodal, že členkou týmu, která pracuje na přípravě expozice o životě horníků a těžbě černého uhlí, je i Karin Lednická, autorka trilogie Šikmý kostel.