Článek
Také letos zahájil oslavu svátků ve starobylé norimberské čtvrti na vyhlášeném trhu samotný Ježíšek. Představovala jej pečlivě vybraná dívka s andělskou tvářičkou. Radní odhadují, že trh navštíví do Štědrého dne více než dva milióny turistů z celého světa. Pečlivě naplánovaná a dokonale organizovaná událost prezentuje 180 dřevěných stánků, laděných tradičně do červené a bílé.
Luther nezapřel svůj značný vliv
Tradice vánočních trhů sahá hluboko do středověku. Zprvu neměla s dnešní romantizující atmosférou nic společného. Nakupující měšťané sem mířili především kvůli pořízení zimních zásob do kuchyní a spižíren. Původ norimberského Christkindlesmarktu stejně jako vánočních trhů v dalších německých městech tak zůstává nejasný. Doloženo je jen to, že širokou oblibu získaly až v období romantismu někdy na začátku 19. století.
Kulturní antropologové a historici ale upozorňují, že moderní podoba vánočních trhů navazuje na mnohem starší zimní prodeje. „Kvetoucí zimní trh organizovali podle dochovaných písemných záznamů ve svobodném říšském městě již v roce 1697,“ připomíná norimberský městský archivář Horst-Dieter Beyerstedt.
K rozvoji předvánoční tradice bezpochyby přispěla i protestantská reformace. Podle legendy se Martin Luther obával, že stoupající popularita svatého Mikuláše může zcela vytlačit vánoční svátky oslavující narození Ježíše Krista.
Proto zavedl postavu Ježíška obvykle zobrazovaného v podobě světlovlasé dívenky se zlatou korunkou a andělskými křídly, přinášející dárky dětem. Předtím Luther dodržoval prastaré zvyky a obdarovával své potomky 6. prosince, na Mikuláše. A tak se Lutherovi potomci začali těšit místo na mikulášský svátek na Štědrý den.
Mnozí ctihodní norimberští měšťané následovali Lutherova příkladu. Endres Imhoff píše v roce 1564 v rodinné kronice, že u nich se čeká s dárky pro děti až na 24. prosince.
Odkud se vzal Kriss Kringl
Němečtí a švýcarští přistěhovalci, kteří se v 18. století usazovali na východním pobřeží dnešní Pensylvánie, tradici Ježíška zavedli i v USA. Hůř vyslovitelný název Christkindl si Američané zjednodušili na Kriss Kringla, jak někdy označují dobře známého Santu Klause.
Vánoční trh získal dnešní podobu během poválečného zázraku, jímž prošlo západoněmecké hospodářství. „Zvyšující se životní úroveň nám umožnila nakupovat blízkým na Vánoce stále víc a víc dárků. Vánoční trhy se svou příjemnou a pohodovou atmosférou tomu skvěle vyhovovaly,“ vysvětluje Felicitas Höptnerová, šéfka Vánočního muzea v Rothenburgu ob der Tauber západně od Norimberka.
Folklorista Berthold Heizmann je přesvědčen, že úspěch trhů má na svědomí i to, že mnoha lidem vracejí zážitky z jejich dětství. „I když zavřete oči a zacpete si uši, podle vůně svařeného vína a čerstvého perníku okamžitě neomylně poznáte, že jste na vánočním trhu,“ říká.