Článek
O neobvyklé turistické atrakci v průmyslovém městě vzdáleném zhruba 60 kilometrů od Melbourne informoval server CNN. Zmijovec titánský, přezdívaný také mrtvolná květina, obdržela Geelongská botanická zahrada darem teprve roku 2021 a o tři roky později už se těší z jeho květu.
Gigantický květ vydrží maximálně dva dny
Zmijovec, rostlina endemicky se vyskytující na svazích deštných lesů západní Sumatry, totiž kvete zhruba jen jednou za čtyři až deset let. V botanických zahradách po celém světě tak vždy budí velkou pozornost. Obdivovat květ navíc návštěvníci mohou jen 24 až 48 hodin, poté uvadne.
Geelongský zmijovec začal kvést včera a jen během prvního dne se na něj přišlo podívat zhruba pět tisíc lidí. Někteří návštěvníci se opětovně vracejí, aby mohli zhlédnout různé fáze květu. Zahrada je pro veřejnost otevřena po celou dobu kvetení zmijovce až do dnešního večera, kdy je očekáváno jeho vadnutí.
V Liberci vykvetl gigantický zmijovec
„Je to síla,“ sdělil jeden z turistů. „Smrdí to jako mrtvá vačice,“ dodalo o poznání upřímněji poblíž stojící dítě. Rostlina byla pojmenována právě podle hnilobného zápachu, který uvolňuje při kvetení, aby přilákala opylovače.
„Spolu s otevřením bran botanických zahrad Geelong pro tuto mimořádnou událost můžeme ocenit zásadní roli, kterou botanické zahrady hrají při propagaci vzácných a jedinečných druhů rostlin,“ uvedl Ali Wastie z organizace zastupující město s tím, že ochrana ohroženého zmijovce je obzvláště důležitá, protože jeho počty klesají.
Zmijovec titánský se dožívá třiceti až čtyřiceti let, kvete ale jen několikrát. Mezinárodní svaz ochrany přírody odhaduje, že ve volné přírodě zbývá jen několik set těchto rostlin, je proto klasifikována jako ohrožená.
Květem zmijovce titánského se už několikrát pyšnila i Botanická zahrada Liberec.