Článek
O svých cestách informuje 34letý Joondepth prostřednictvím sociálních sítí, zejména TikToku, kde se s diváky dělí o zajímavé postřehy. S nejpamátnějšími gastronomickými zážitky se svěřil také serveru Daily Mail. Vypíchl zejména chilskou kuchyni, které se podle jedlíka nedostává dostatek pozornosti.
„Nikdo o ní moc neví, přitom je tak dobrá. V Chile rádi jedí obří sendviče s čerstvým masem, kysaným zelím a domácí majonézou. Jsou skvělé. Chile má spoustu jedinečných pokrmů, ale mimo zemi žádnou chilskou restauraci s největší pravděpodobností nenajdete. Návštěva kvůli jídlu rozhodně stojí za to,“ tvrdí Joondepth.
Toho okouzlily i další latinskoamerické pokrmy, mimo jiné v Mexiku. Tam vyzdvihuje třeba vepřové tacos al pastor, které je prý nejpopulárnější v hlavním městě. Dopřát si ho mohou návštěvníci i v dalších částech země. V Peru zase Američan ochutnal nejlepší ceviche, tedy pokrm z čerstvých syrových ryb marinovaných v limetkové šťávě.
Procestovala už 170 zemí. Mezi absolutně nejhorší místa na světě řadí Paříž
Pochvalu od cestovatele obdržely také Havaj či Thajsko, které Joondepth doporučuje jako jedinou asijskou zemi. „S pad thai nešlápnete vedle, moje oblíbené jídlo ze severu je také khao soi, je to taková kari polévka s nudlemi,“ vysvětlil.
Nejlepší šavarmu, tedy blízkovýchodní obdobu kebabu, ochutnal cestovatel v Libanonu a Sýrii. Kromě toho doporučuje Američan vyzkoušet také dip z pečených paprik zvaný muhammara.
Kozí proteinový nápoj
Nigérie je podle světoběžníka často přehlížená, přitom má prý nespočet lákadel včetně kuchyně. „Je to jedna z nejlidnatějších zemí světa, ale moc často jí do cestovatelského obsahu lidé nezahrnují. Já jsem si průzkum velmi užil a navštívil jsem místa, kde prakticky nezavadíte o cizince,“ zkonstatoval Joondepth s tím, že najíst se dá v Nigérii navíc velmi levně, třeba i za dolar (24 korun) na den.
„Porovnejte si to se Švýcarskem nebo skandinávskými zeměmi, kde si stěží koupíte jídlo za 20 dolarů (zhruba 475 korun). I supermarkety jsou v těchto státech relativně drahé. Celá moje filozofie přitom spočívá v tom, že vyhledávám místa, kde se stravují běžní místní lidé. Nejdu primárně po velmi drahých pokrmech,“ doplnil Američan.
Cesty zavedly Joondeptha i k ochutnání velmi netradičních pokrmů, třeba keňské polévky z kozí hlavy. „Je to populární jídlo, které uděláte tak, že uvaříte kozí hlavu a další části zvířete. Polévka se pak nalije do plastových kanystrů, protřepe se, aby se do ní dostal vzduch, a podává se v kelímcích,“ popsal muž. „Můžete ji pít rovnou, nebo s pálivou papričkou. Vypadá jako mléčný koktejl a v chuti cítíte každou část zvířete,“ dodal cestovatel s tím, že polévce přezdívá keňský proteinový nápoj. Přestože šlo o zajímavou zkušenost, příště by nevšední jídlo oželel.
Plánuje předem
Na bizarní pokrmy nenaráží cestovatel náhodou. Před každým výletem si dělá podrobnou rešerši a hledá místa, kam chodí místní. Dívá se také na recenze jednotlivých podniků. „Sestavuji si také seznam nejlepších pokrmů a hledám restaurace, které je nabízejí, abych si mohl vše odškrtnout.“
Nos přitom neohrnuje prakticky nad ničím, chutná mu skoro vše. Nevyhnul se však ani otravě jídlem, přestože si dává velký pozor na to, co konzumuje. „Chcete něco, co je uvařené a stále teplé, protože žár zabije škodlivé bakterie,“ konstatuje cestovatel. Jeho další radou je chodit na rušná místa. Když je u stánku hodně lidí, vypovídá to o jeho kvalitě.
„Vždy jsem v sobě měl touhu vidět hodně ze světa. Chci se pokusit navštívit všechny země a už jsem skoro v cíli, zbývá mi sotva 30 států,“ svěřil se Joondepth s tím, jaké má další plány.