Hlavní obsah

Vysoké teploty a nízké ceny. Egypt je zimní dovolenkovou stálicí Čechů

Při pohledu z okna do zimy a bláta zní 25 stupňů Celsia a jistota slunce trochu jako ráj. Co teprve když teplota moře ideálního pro šnorchlování je ještě o stupínek výš a týden s all incusive v pětihvězdičkovém hotelu stojí na poslední chvíli už od deseti tisíc korun. To se vám jen tak někde nepodaří. Nejoblíbenější egyptská letoviska Hurghada a Marsa Alam prostě umějí nalákat turisty.

Foto: Profimedia.cz

Hurghada láká především na teplo a moře.

Článek

Pulzující Hurghada

Původně malá rybářská vesnice, kterou Hurghada byla ještě na počátku 20. století, se stále rostoucí oblibou turistů od 80. let proměnila v dnešní desítky kilometrů dlouhou zástavbu hotelových resortů. Ta z ní činí největší turistické centrum v zemi ležící u Rudého moře.

Její poloha ji předurčuje ke kombinaci plážové dovolené s ideálními podmínkami pro potápění v okolních vodách, stejně jako pro objevování zajímavých lokalit v údolí Nilu. Ti, kteří rádi šnorchlují, by si neměli nechat ujít výlet lodí k ostrovům Giftun, které jsou obklopené korálovými útesy. Budete-li mít štěstí, můžete tu narazit i na delfíny.

Foto: Profimedia.cz

Písečná pláž v Hurghadě láká ke koupání.

Hlavním lákadlem Hurghady ale zůstávají písečné pláže obklopené čistým teplým mořem a zábava v rámci hotelu. Což je trochu škoda. Okolí má totiž hodně co nabídnout.

Před sto lety objevil egyptolog Carter hrobku faraona Tutanchamona. Byl to zloděj, tvrdí dokument

Cestování

Kam na výlet

Spoustu vodní zábavy si můžete užít v některém z hurghadských akvaparků, kde se děti mohou vyřádit na skluzavkách a tobogánech a rodiče je mohou bedlivě sledovat ze stínu některé z restaurací.

Foto: Profimedia.cz

Tamější akvárium je jedním z největších na kontinentu.

Když si budete chtít chvíli odpočinout od slunce, můžete navštívit tamější akvárium otevřené v roce 2015, které je domovem více než 1200 zvířat sta živočišných druhů. Jedná se o jednu z největších institucí nejen v Egyptě, ale i na celém kontinentu.

Hurghada se pyšní i poměrně čilým nočním životem s hudbou, koktejly a tancem.

Za králi a královnami

Na jednodenní výlet můžete vyrazit do Údolí králů, které je pohřebištěm faraonů, a Údolí královen s hrobkou Nefertiti, jež se nacházejí nedaleko Luxoru. Není lepší způsob, jak se ponořit do opulentních pozůstatků starověké historie než právě tam. V bohatě zdobených hrobkách si budete připadat jako ve filmech o Indiana Jonesovi.

Foto: Jakub Kynčl, Novinky

Hrobka Ramesse VI. v Údolí králů

Komu by se nechtělo podnikat tento výlet, ač by to jistě byla škoda, může zavítat alespoň do Muzea Hurghady, které disponuje dvěma tisícovkami historických artefaktů.

Ti, kteří by chtěli spatřit i egyptské hlavní město Káhiru, to mají jen něco přes hodinu letadlem. Mějte ale na paměti, že pulzující metropole byla letos vyhlášena jedním z nejnebezpečnějších měst světa.

Foto: Profimedia.cz

Káhira s pyramidami v pozadí

Většina turistů ale míří spíš do blízké Gízské nekropole, aby zhlédli pyramidy a Velkou sfingu. A tam jim hrozí primárně přítomnost neodbytných prodejců suvenýrů. Oblíbenými se v Hurghadě čím dál více stávají i golfové resorty.

Za podvodními krásami do Marsa Alam

Další veleoblíbenou egyptskou destinací je Marsa Alam, vzdálená asi 300 kilometrů jižně od Hurghady. Láká především nadšené potápěče a veškeré milovníky rozmanitého podmořského života. Její turistická minulost se začala budovat později než u Hurghady, od otevření tamějšího mezinárodního letiště v roce 2003 se ale věci daly rychle do pohybu a dnes se jedná o další oblíbené útočiště turistů v zemi.

Foto: Profimedia.cz

Marsa Alam láká především na pláže a podmořský život.

Je o něco poklidnější než Hurghada a s nočním životem tam příliš nejde počítat, disponuje ale novějšími, modernějšími hotely a ještě lepší polohou pro ty, kteří přijeli za krásami tamějšího moře.

Četné korálové útesy

Vyjma lenošení na lehátku a koupání patří mezi nejoblíbenější kratochvíle v oblasti výlety do laguny Shaab Samadai, vzdálené 18 kilometrů. Její jméno v překladu znamená domov delfínů a pravidelně se v ní prohání až 480 mrštných jedinců. Obrovská rozmanitost korálů a dalších mořských živočichů činí tamější potápění nezapomenutelným zážitkem.

Foto: Profimedia.cz

V okolí Marsa Alam se můžete potkat s delfíny.

Zkušení potápěči často míří k útesu Elphinstone, který je vzdálený 30 kilometrů od Marsa Alam. Útes je porostlý měkkými korály, v oblasti plné silných proudů se vyskytuje hned několik druhů žraloků, kteří jsou hlavním lákadlem potápěčů hledajících adrenalin.

Foto: Profimedia.cz

Dugongové se živí mořskou trávou, proto se jim přezdívá mořské krávy.

Potápěčských a šnorchlovacích lokalit se okolo Marsa Alam nachází mnoho, oblíbeným je i výlet lodí do zátoky Marsa Mubarak, kde můžete vyjma korálů a množství ryb spatřit i želvy či fascinující mořské savce dugongy.

Foto: Profimedia.cz

Korálové útesy v oblasti jsou proslulé barvitým podmořským divadlem.

Jednou z nejoblíbenějších pláží je Sharm El Luli s jemným pískem a průzračným mořem v půvabných odstínech modré. Výběr je ale v tomto směru široký.

V Káhiře konečně zpřístupní ohromné egyptské muzeum. Otevřít se mělo už před 11 lety

Cestování
Související témata:

Výběr článků

Načítám