Článek
O vlaku, který v Číně plní jak dopravní, tak i zábavnou a vzdělávací funkci, informovala agentura AP, která rovněž zveřejnila video, jak taková jízda v něm vypadá. Zvenku působí dopravní prostředek zcela standardním dojmem, po vstupu ale už samotné malované závěsy dávají tušit, že nepůjde o sterilní jednobarevnou jízdu.
Pestrobarevná kultura, nebo kýč?
V hromadném kupé to jiskří, bliká a hýří barvami i rytmy. Stolky zdobí typická keramika, nad hlavou se pohupují textilní dekorace a sedadla pokrývají tkané koberce. Obsluha vlaku je oděna do různých etnických kostýmů a ve volných chvílích cestující baví zpěvem i tancem.
Že nejde jen o „šaškárnu“ bez kulturního přesahu, dokládá skutečnost, že personál se podle lokálních etnik nejen odívá, ale také mluví jejich jazyky, aby cestujícím pomohl skutečně proniknout do jejich tradic.
V Číně vylepšili tamní nejvyšší vodopád. Napájí ho potrubím
Netradiční vlak čínské společnosti jezdí v noci mezi metropolemi Kchun-ming, jež je hlavním městem provincie Jün-nan a zároveň jejím ekonomickým, kulturním a turistickým centrem, a Li-ťiang, která je díky své historické čtvrti součástí světového dědictví UNESCO.
Během dne pak vlak spojuje Li-ťiang s Ta-li, dalším historickým městem oblíbeným u turistů kvůli četným památkám, jako jsou známé Tři pagody.
„Ve vlaku máme bar a talentované členy posádky. Každou noc využíváme svůj volný čas k předvádění etnických písní a tanců pro pasažéry. Během vystoupení zapojujeme i cestující. Ve vagonech jsou malby, barevné střapce a ubrusy s prvky etnických skupin,“ uvedl Feng Nan-Ťing z vedení vlakové společnosti s tím, že cestující díky tomu mohou doopravdy pocítit pestrou kulturu provincie Jün-nan.