Článek
Představitelé obce slíbili, že památka bude nadále přístupná veřejnosti, a tento slib plní. Turisté o návštěvu hradu letos nepřijdou. „Otevřeli jsme, jak jsme slíbili,“ řekl starosta Pavel Gabriš. Obec řešila jen to, do jaké míry pustí návštěvníky na dřevěnou vyhlídkovou plošinu, která byla podrobena pečlivému průzkumu odborníků.
„Po konzultaci se statikem a dendrologem bylo uzavřeno z bezpečnostních důvodů centrální dřevěné schodiště, proto je plošina přístupná pouze jednosměrně,“ vysvětlil starosta. Dodal, že nyní je přístupná pouze ta část, která je bezpečná, a vyhlídka je zachována v nezměněném rozsahu.
Přinést novou energii
Přední Výtoň požádala o pomoc s tvorbou programu a denním provozem zříceniny společnost Spása. „Věříme, že historie není jen záznamem minulých událostí, ale inspirací pro dnešek a zítřek. Vítkův Hrádek proměníme v moderní oázu vzrušení a dobrodružství v jedinečné historické kulise,“ konstatoval Samuel Suchánek ze společnosti Spása. Bude se se svými kolegy snažit přinést Vítkovu Hrádku novou energii a zároveň zachovávat jeho odkaz.
Tváří předcházejícího provozovatele byl předseda spolku Miroslav Kovačičín, který se nejvíce zasloužil o zmrtvýchvstání této středověké památky. „Je na místě poděkovat za jejich přínos pro toto místo a vůbec cestovní ruch na Lipensku,“ řekl předseda Turistického spolku Lipenska Jiří Mánek.
Podle něj Vítkův Hrádek se díky jejich desítky let trvající práci stal ikonou celého regionu. „Za sebe mohu sdělit, že jsem rád, že se pro správu a provoz hradu našel velmi důstojný nástupce,“ dodal.
Zřícenina Helfštýn a jeho nevídaná proměna
Může se vám hodit na Firmy.cz: Spolek přátel Vítkova hrádku