Článek
„Po celý den budou naše muzejní pradleny v areálu Dřevěného městečka předvádět ukázky starobylých a mnohdy i zapomenutých způsobů péče o oděvní součástky, jako například vyvářka prádla pomocí žhavých kamenů a dřevěného popela, praní v potoce nebo na valše, bělení a sušení prádla, žehlení či mandlování," uvedl ředitel muzea Jindřich Ondruš.
Návštěvníci uvidí také péči o kroje a přípravu některých částí krojů. „Program bude doplněn několika výstavkami pomůcek užívaných k těmto činnostem," uvedla mluvčí.
Muzeum má jednu z největších textilních sbírek v zemi, jde o nejucelenější sbírku tradičních oděvů z Valašska, obsahuje asi 20 000 kusů. Loni v prosinci muzeum otevřelo novou expozici mapující tradiční odívání na Valašsku, která představuje asi tisíc exponátů ze sbírky, zbytek byl zdigitalizován a odborníci i veřejnost si exponáty mohou prohlédnout v online katalogu na internetu.
Expozici "Jak jde kroj, tak se stroj" muzeum chystalo řadu let, na realizaci získalo peníze z takzvaných norských fondů. Projekt si vyžádal 21 miliónů korun, fondy pokryly 80 procent, zbytek zaplatil stát. Samotná výstava stála přes 15 miliónů korun, zbytek peněz šel na digitalizaci sbírky.