Článek
Síť vesniček nazvaných Iglu-Dorf je jakousi obdobou švédského ledového hotelu. Jak ale název napovídá, zde jde především o stavbu iglú. Jejich tvorba podle Dailu Mailu zabere kolem 3000 hodin, zvláštní důraz se totiž klade na ledovou výzdobu, ornamenty a sochy. Ty se letos zaměřují na severskou mytologii. Jeden z Iglu-Dorfů stojí například u Zermattu nebo nedaleko Lucernu.
Ačkoli mohou hosté využít už některou z předem postavených budov, ojedinělým zážitkem je pak stavba vlastního ledového úkrytu, čehož mohou využít jednak páry, ale také rodiny s dětmi.
Ve vzniklém iglú pak mohou i přespat, ceny za noc začínají na poměrně vysokých 8200 korunách na osobu. Aby uvnitř obydlí nezmrzli, jsou jim k dispozici ovčí kůže a speciální spacáky, které dokážou odolat teplotám až minus čtyřicet stupňů Celsia.
„Časová náročnost stavby iglú závisí na tom, jak velké stavíte a v kolika lidech. Nějaké menší, kde se v klidu prospí dva lidé, zabere obvykle den a dá se za tu dobu postavit právě ve dvou lidech,“ tvrdí šéf vesničky v Zermattu Aldo Ballati. „Je romantické postavit si vlastní dům, i když jen ze sněhu,“ dodal s tím, že po tak vysilující práci všichni usnou jako nemluvňata.
Jiné balíčky nabízejí možnost přespat už v předem vybudovaných ledových stavbách nebo jiných speciálních noclehárnách. Iglú, která nestaví návštěvníci, jsou pak vyzdobena ledovými ornamenty nebo sochami.
„Letošním tématem je severská mytologie. Máme tu velké bohy, symboly a rytíře,“ tvrdí Ballati. Zároveň říká, že většina návštěvníků zůstává na jednu noc. Na víc by jim to ani nedoporučoval, protože v Iglu-Dorfech není tekoucí voda, takže ani sprchy.