Článek
O pro mnohé nepředstavitelné příchuti oblíbené italské pochoutky informoval server Daily Mail. A přestože neexistuje oficiální datum vzniku banánové pizzy s kari, její historie pravděpodobně sahá až do 60. let minulého století.
Švédové se o polynéské chutě reprezentované exotickým ovocem jako banán a ananas začali zajímat po druhé světové válce. A právě v 60. letech se v zemi začal k večeři běžně servírovat banán se šunkou. Vášeň ke kombinování ovocných chutí se slanými pokrmy postupně rostla a přes hrnce s banány na kari se dostala až k banánové pizze.
Podle Richardaa Tellströma, profesora historie gastronomie a etnologie na Stockholmské univerzitě, banánová pizza souvisí s „hledáním exotičnosti, které se po válce v Evropě odehrávalo“.
Gdaňsk má v rukávu několik es
Švédská banánová pizza je obvykle ochucena kari a nechybí na ní jak šunka, tak často ani ananas. Diskuze o nevšedním jídle se nedávno rozběhla i na sociálních sítích. Uživatel 0hip z Redditu ji hodnotil jako překvapivě dobrou: „Banány přípravou ztratí něco ze sladkosti a zkaramelizované s kari chuťově skvěle fungují.“
Přispěvatel bananatkk ze sociální sítě X ale uvedl, že banánová pizza byla asi jedním ze tří nejhorších jídel, která v životě ochutnal.
@seemagetsbaked Would you put BANANAS on pizza?? #bananapizza #sweden #swedishfood
♬ Lago dei cigni - Rocco Todeschini
Další přispěvatelé většinou psali, že banánová pizza není tak špatná a že hlavní je zkoušet nové věci a chutě.
Na banánové pizze si kromě Švédů pochutnávají i mlsouni v Brazílii, jen na ni místo kari sypou skořici. Banánová varianta však není jedinou kontroverzní příchutí pizzy v severské zemi. Pozvednutí obočí ve Švédsku u mnohých vyvolává i oblíbená „kebab pizza“ posypaná ledovým salátem.