Článek
Správa památky vydala v minulém týdnu prohlášení, v němž uvedla, že místní vyhlídkovou věž někdo poškodil graffiti a rytím, rytiny se ale objevily i na nedalekém balvanu. Obojí se odehrálo v rozpětí několika málo dní, uvádí server CNN.
„Sevřela se nám srdce, když byly tyto případy vandalismu nahlášeny,“ uvedla za komplex Kristina Heisterová. Doplnila, že správa měla obavy, že nápisy vyryté do kamene nepůjdou odstranit. S následky se však povedlo vypořádat.
Do balvanu někdo vyryl jména Jayce a Maddie. Ohraničovalo je srdce a také datum 13. září 2020. Heisterová poděkovala zaměstnancům, kterým se podařilo škodu napravit, a také návštěvníkům za upozornění.
Graffiti vandal hits Gettysburg...
— David L Wagner (@DavidLWagner4) August 23, 2024
The National Park Service said they were alerted to two separate incidents of vandalism within Gettysburg National Military Park in Pennsylvania, and now police say they have identified the person involved.https://t.co/z3aqykHjYc
Přestože vandalové nezpůsobili trvalé škody, správa vojenského památníku se stále zajímá o identitu pachatelů. „Sami to nezvládneme. Vandalismus na historických objektech a stavbách by měl zneklidňovat všechny. Každý z nás je zodpovědný za ochranu a péči o taková jedinečná místa,“ míní Heisterová.
Zámky lásky jsou problematické
CNN poznamenává, že vandalismus není v amerických národních parcích nijak ojedinělý, stejně tak není výjimkou, že správy žádají návštěvníky o pomoc při hledání pachatelů. V nedávných letech rezonoval médii třeba případ, kdy jistý Kanaďan vyryl jména do kamenů v kalifornském národním parku Joshua Tree.
Za vandalismus je v Americe považováno i věšení takzvaných zámků lásky. Přestože je mnozí vnímají jako symbol romantiky a společného pouta, v národních parcích mohou poničit přírodní útvary a klíčky odhozené do dáli pak mohou spolknout zvířata. „Láska je silná, ale naše kleště jsou silnější,“ varovala správa Grand Canyonu návštěvníky, kteří by si na jedno z nejznámějších míst USA přijeli zámeček připnout.