Článek
„Úřady v současnosti dokončují projekt na rekonstrukci starověkého města Palmýra a nápravu všech škod, které utrpělo. Od světových mocností jsme dostali nabídku pomoci při obnově artefaktů i místa samotného. Věřím, že v létě 2019 bude Palmýra plně připravená přivítat turisty,“ uvedl guvernér a dodal, že s pomocí přispěchala například organizace UNESCO, ale také Rusko, Polsko, Itálie a další země i řada neziskových organizací.
Už dříve tohoto roku se Sýrie vrhla na obnovu starověkých artefaktů na vlastní pěst. Několik lokálních expertů v současnosti pracuje na obnově soch. Přesto Barází pomoc od cizích států i organizací vítá. „Je to kus světové historie, který nepatří pouze Sýrii,“ uvedl guvernér. Práci na opravách ovšem zkomplikovaly miny, které byly zahrabané v zemi. Předtím, než mohla jakákoli rekonstrukce vůbec začít, muselo se zneškodnit více než 6600 výbušných zařízení.
Má nezměrnou historickou hodnotu
Teroristé z Islámského státu se Palmýry zmocnili v roce 2015 a poničili nebo zcela zdemolovali některé její části. V roce 2016 byla památka osvobozena, ale téhož roku se jí IS opět zmocnil. Islamisty se podařilo vyhnat až v březnu 2017.
Palmýra má nezměrnou historickou hodnotu. První archeologické nálezy se datují do období mladší doby kamenné a první zmínky o městě pocházejí z počátku druhého tisíciletí před naším letopočtem. Bylo také součástí Římské říše, která společně s řeckou architekturou měla vliv na jeho podobu.
Dodnes jsou zde patrné pozůstatky zdobných sloupů, amfiteátru či několika chrámů. Chrám Baal-Shamin, který byl považován za jednu z nejcennějších budov, ovšem vyhodili do povětří teroristé. Na seznamu světového dědictví UNESCO je Palmýra od roku 1980.