Článek
V tzv. Benátkách severu, belgických Bruggách, si navíc zamilovaní užijí i romantickou plavbu po kanálech mezi středověkou architekturou v záplavě rozkvetlých narcisů. Bruggy jsou totiž jedním z nejmagičtějších měst Evropy. A na Valentýna se jejich kouzlo ještě násobí.
Jezero lásky
Lake of Love, vlámsky Minnewater, tedy Jezero lásky, najdou lidé v samotném srdci Brugg. Obklopují ho historické budovy, ale také zelené parky. Legenda tvrdí, že pokud zde políbíte svou lásku na mostě, zůstanete spolu navždy. Snad proto je toto místo jedním z nejoblíbenějších turistických cílů, čas zde rádi tráví i místní obyvatelé.
Lokalitu milují i labutě, kterých tu žije velké množství a v době svátku svatého Valentýna předvádějí své námluvy. Tokání labutí turisté pozorují z mostů nad jezerem, ale i z lodí, které sem turisty vozí při romantické plavbě labyrintem kanálů. Také kvůli tokajícím labutím se Bruggám přezdívá město zamilovaných.
Turista poničil historickou sochu v Bruselu. Den předtím ji odhalili po nákladné renovaci
Jedna z legend, které se šířily v 19. století, vypráví, že občané Brugg v 15. století popravili radního Pietera Lanchalse, jehož rodina měla ve znaku bílou labuť. Jedním z trestů, které na Bruggy za tento zločin uvalil císař Maxmilián I., šlo totiž o jednoho z jeho blízkých rádců, byla povinnost chovat labutě na věčné časy. A tak tu tokají dodnes.
Zajímavá místa Brugg
Plavbu ve výletním člunu, při níž proplujete i Jezerem lásky, je při návštěvě Brugg naprosto nemyslitelné vynechat. Patří totiž k těm nejsilnějším zážitkům, které si z tohoto historického klenotu, jehož centrum je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO, odnesete.
A co dalšího v Bruggách vidět? Určitě středověké náměstí Markt v centru města a Baziliku svaté Krve, v níž se skrývá vzácná relikvie - ampulka s krví samotného Ježíše Krista.
Nepřehlédnutelnou dominantou Brugg je pak 83 metrů vysoká věž Belfried, která patří mezi vzácné francouzské a belgické historické zvonice. Jde rovněž o památku UNESCO. Když vystoupáte až nahoru, tak se vám naskytne dechberoucí výhled na celé město.
K Bruggám nemyslitelně patří i místní umělci. Patnácté století bylo obdobím umění - malíři jako Jan van Eyck a Hans Memling zde měli své ateliéry. V současnosti díla těchto vlámských malířů naleznou turisté v muzeu umění Groeninge.
K modernějším zajímavostem patří interaktivní muzeum Historium, kde se návštěvníci mohou ponořit do života v Bruggách v 15. století prostřednictvím virtuální reality, filmů a rekonstrukcí. Dokonce nechybí ani zážitky čichové například z rybího trhu.
Pro mlsné jazýčky
Až si užijete krás města, tak je potřeba ochutnat i úžasné místní dobroty. Belgické pralinky vykukují v každé starobylé uličce z výloh malých čokoládoven. Nabídnou vám i horkou čokoládu, kterou zde lijí do mléka.
Ochutnáte i různé druhy belgických pralinek, ať už s marcipánem, nugátem, ovocem, či z růžové čokolády. Pokud se budete chtít o belgické čokoládě dozvědět něco více, tak je v Bruggách i Čokoládové muzeum.
Kromě čokolády můžete na Valentýna ochutnat i belgickou specialitu v podobě holoubat na dušené zelenině. Podávají je v Holubím domě, kde je dobré si udělat rezervaci.
Na valentýnskou snídani vám místní stylová bistra s valentýnskou výzdobou naservírují horkou čokoládu se šlehačkou a k tomu belgické vafle s ovocem.
K obědu nesmějí chybět mušle a proslulé belgické hranolky či masové koule v pivní omáčce. Doplní to valentýnská ochutnávka skvělých belgických piv.
Belgické město duchů mělo zmizet z mapy, ale přežije i jadernou elektrárnu
FOTO: Magický modrý les v Belgii je jako z pohádky
Může se vám hodit na Firmy.cz: Eurovíkendy