Článek
Jedním z největších lákadel jsou pro návštěvníky trofeje muflonů. „V současnosti máme nejsilnější trofej muflona na světě. Na schválení čeká další trofej, která je ještě silnější a je taky od nás,“ řekl jeden z pořadatelů Josef Pubal.
Termín „nejsilnější“ znamená, že rohy muflona mají nejlepší parametry, tzn. délku, tloušťku, tvar a barvu.
Kromě muflonů mohou návštěvníci obdivovat i nejkrásnější trofej jelena z české obory a dalších šest stovek upomínek na lov, například srnce nebo daňky.
Vycpávání ulovených zvířat zůstává nedílnou součástí myslivosti. Na výstavě je tak kromě trofejí možné potkat také řadu odborníků, mezi ně patří i Miloslav Vach, jeden z českých expertů v tomto oboru.
Jiným specialistou ve zvláštní disciplíně je vábič Václav Svoboda. Ten předvedl několik způsobů, jakým myslivci při lovu lákají zvěř.
„Snažíme se především ukázat laické veřejnosti, co myslivec všechno pro přírodu dělá. Také chceme nechat zapsat myslivost na nehmotný seznam světového dědictví UNESCO, zatím jsme v národním seznamu,“ popsal cíle Josef Pubal.
Myslivců ale ubývá, ještě před padesáti lety jich bylo 120 000. Teď jich je zhruba 90 000, z toho přibližně 3000 žen. Jejich počet mezi myslivci ale naopak pomalu roste. O popularizaci mezi ženami se snaží také klub Dámy české myslivosti.
Podle předsedkyně Jiřiny Špálové se klub snaží i o to, „aby se děti naučily poznávat zvěř a aby věděly, že myslivec má tradici, velký význam a je ochráncem přírody”.
Návštěvníci si mohou na veletrhu dopřát oddych při ochutnávce nejlepší medoviny na světě, k zakousnutí je také nepřeberné množství uzenin, sýrů, zvěřiny a ryb.
Natura Viva je největší každoroční akcí svého druhu v republice. Letos dorazilo přes 150 vystavovatelů a kromě českých účastníků přijeli do Lysé nad Labem i myslivci z Maďarska, Rumunska, Polska a Slovenska. Organizátoři očekávají, že na veletrh zavítá až 70 tisíc návštěvníků.