Článek
Na unikátní místo se během uplynulé soboty mohla přijít podívat veřejnost. Pro zahájení turistické sezony představili Žatečtí areál židovského hřbitova jako jeden z turistických cílů.
„Prostor plánujeme uvést alespoň do takového stavu, ve kterém byl, než ho Němci během druhé světové války zpustošili a parkovala v něm auta wehrmachtu,“ řekl Petr Šimáček, předseda Spolku rodáků a přátel Žatce, který se společně s německým Nadačním spolkem Saaz/Žatec o areál židovského hřbitova stará.
Spolky v sobotu kromě plochy hřbitova zpřístupnily také obřadní síň a připravily výstavu o žatecké židovské komunitě.

Výstava v obřadní síni u židovského hřbitova v Žatci, na kterém po odstranění náletových dřevin odhalili až 15 náhrobků.
Areál židovského hřbitova v sousedství městského hřbitova v Pražské ulici je poměrně rozsáhlý, rozkládá se na celkové ploše 3200 metrů čtverečních. Byl založen roku 1869.
„Málokdo ví, že židovský a městský hřbitov oddělují dvě zdi. Je to dáno tím, že křesťané nechtěli být pochováváni v místech, která od židovského hřbitova odděluje jen jedna zeď. Proto jsou dvě. Prostor mezi nimi jsme od náletových dřevin před časem vyčistili,“ přiblížil předseda spolku rodáků.

Pro zahájení turistické sezony představili Žatečtí areál židovského hřbitova jako jeden z turistických cílů.
Na židovském hřbitově se po roce 1945 uskutečnilo ještě osm pohřbů, ale už v padesátých letech došlo k uzavření hřbitova.
Židovská komunita v Žatci představovala před druhou světovou válkou zhruba tisícovku obyvatel. Při sčítání v roce 1930 napočítali 944 osob. První židovští obchodníci se však v dnešním Žatci usazovali už od 14. století. Židovští obchodníci s chmelem se pak podíleli na rozkvětu Žatce. Jejich výstavní budovy a sklady chmele dnes patří do souboru chráněného v rámci kulturního dědictví UNESCO.