Článek
Kavárna se před několika dny otevřela v tokijské čtvrti Nihonbaši a obsluhují v ní skuteční roboti. Nejde ovšem o žádnou umělou inteligenci – stroje ovládají na dálku přes internet lidé s fyzickým hendikepem nebo ti, kteří jsou doma kvůli péči o děti či z jiných důvodů. Roboti v podstatě slouží jako jejich avataři, píše magazín Time Out.
Inovativní kavárna je dílem japonské robotické společnosti Ora Laboratory Inc. a klade si za cíl pomoci lidem s hendikepem zapojit se do života. S myšlenkou přišel sám šéf firmy Kentaro Jošifudži poté, co byl tři roky připoután na lůžko a nemohl prakticky nic dělat.
Otevřená permanentně
Roboti nazvaní OriHime-D měří 120 centimetrů, jsou vybaveni kamerou, mikrofonem a reproduktorem, který jim umožňuje promlouvat hlasem člověka, jenž je ovládá. Artificiální číšníci se pohybují po prostoru kavárny, přijímají objednávky a rovněž je roznášejí.
Avatar robot cafe "DAWN ver.beta" is opening in Nihonbashi, Tokyo.
— Yoichi Yamazaki 山崎洋一 (@Yoichi_Yamazaki) June 22, 2021
In this cafe, people with disabilities work remotely to operate the avatar robots and serve customers. The cafe aims to eliminate loneliness of people with disabilities who have difficulty leaving their home. pic.twitter.com/AoSTlCl7ml
Společnost Ora Laboratory Inc. už v minulosti koncept vyzkoušela, nejnovější kavárna je ovšem první, která bude otevřená denně, nikoli jen dočasně. Podle magazínu Time Out jde o významný milník, díky němuž mohou mít lidé s hendikepem více příležitostí nejen k práci, ale i k sociální interakci s lidmi.
Podnik Dawn Avatar Robot Café je otevřen denně. Hosté do něj mohou zavítat od 12 do 19 hodin.