Článek
„Chceme oslovit lidi, kteří mají tohle území rádi a jsou ochotni přispět na obnovu turistické infrastruktury. Peníze z dobrovolného vstupného budou účelově vázány,“ konstatoval Majko. „Při čtyřmilionové návštěvnosti Tater by stačilo i symbolické euříčko,“ dodal Majko.
Podle ředitele TANAP se zvažuje rovněž zpoplatnění působení komerčních fotografů a organizátorů sportovních akcí na území národního parku. Platit by tak měli například také novomanželé, kteří si chtějí pořídit profesionální svatební fotografie z Vysokých Tater. Ředitelka Oblastní organizace cestovního ruchu Vysoké Tatry Lucia Blašková konstatovala, že vstupné do hor je v zahraničí běžnou praxí.
Názory se různí
Odborník na cestovní ruch ve Vysokých Tatrách Peter Chudý tento krok vítá. „Návštěvníci národního parku rádi přispějí na to, aby chodníky byly kvalitně udržovány a značeny. Chodníky ničí laviny, podmyje je silný déšť a podobně,“ říká Chudý.
Co navštívit v Krušných horách? Nejkrásnější místa tajemného pohoří
Návštěvníci Tater jsou v této otázce rozděleni. Jedna skupina říká, že hory by měly být zdarma pro všechny, a druhá by určitý poplatek přijala. Miroslav, Monika a Markéta z Prahy deníku Nový čas řekli, že dnes se platí za jiné menší atrakce, než je národní park, a za vstup do TANAP by klidně zaplatili.
Rovněž Mária z Prešova je připravena platit. „Dnes všechno něco stojí. Proč by právě TANAP, o němž tvrdíme, jaký je vzácný a jedinečný, měl být zdarma?“ klade si otázku.
„Za vstup do hor by se platit nemělo. Jsem zásadně proti,“ vyjádřila opačný názor Blanka z Košic.