Článek
Madain Saleh bylo druhým největším městem nabatejského království — civilizace, která obývala Arabský poloostrov od třetího století před naším letopočtem. Kolem roku 106 našeho letopočtu byla pak zničena Římskou říší. Jejím hlavním městem byla právě Petra, v jejímž stínu Madain Saleh dlouho stálo. Teď by z něj mělo konečně vystoupit, uvedl server Latin American Herald Tribune.
„Nabatejci si vybrali tohle místo kvůli bohatým zásobám podzemní vody,“ vysvětluje Anwar Humied z památkové organizace RCU. „Nacházelo se na obchodní cestě, a když se rozhlédneme kolem, bylo obklopeno horami, které městu poskytovaly ochranu,“ doplnil.
Oblast ukrývá stovky hrobek
Na rozdíl od Petry jsou naleziště v Madain Salehu rozprostřena na mnohem větší ploše. I proto se turistům neotevřou veškeré objekty — množství z nich totiž ještě nebylo objeveno. Region al-Ula, kde se město nachází, je navíc stále ve fázi pozvolného rozvoje turismu, což by se sice do budoucna mělo změnit, ale nikterak nárazově.
Podle Humieda byla oblast al-Ula křižovatkou civilizací. Návštěvníkům se zpřístupní hrobky, které patřily jak vysoce postaveným Nabatejcům, tak i těm ze střední a nižší třídy. Region jich ukrývá stovky, v jedné z nich bylo v roce 2015 objeveno na 80 kosterních pozůstatků. Naneštěstí mnoho hrobek kvůli pouštnímu větru zerodovalo, přesto lze do jejich interiérů nahlédnout.
Saúdská Arábie loni oznámila, že se otevře zahraničním turistům a občané desítek světových zemí budou moci zažádat o víza, mezi nimi i Češi. Od návštěvníků se nicméně očekává, že se budou chovat vhodně s ohledem na místní tradice.