Článek
O zavedení poplatku rozhodla nadace, která areál Sanssouci, jenž je na seznamu památek UNESCO, spravuje. Základní jednorázové vstupné bude tři eura (75 Kč), celoroční vstupné má činit 20 eur (500 Kč).
Důvodem je podle deníku Bild skutečnost, že postupimská radnice od roku 2026 škrtá roční dotace ve výši 800 tisíc eur (20 mil. Kč) na údržbu více než dva kilometry dlouhého a v průměru kilometr širokého areálu.
Noch ist der Eintritt in Potsdams berühmten Park #Sanssouci frei. Doch das könnte sich bald ändern - zumindest für drei Jahre.https://t.co/sMlug0ZLHi
— BERLINER KURIER (@BERLINER_KURIER) March 28, 2025
Výpadek chce nadace nahradit vybíráním poplatku. Nepočítá s instalací turniketů, ale u vstupů do parku budou automaty na vstupenky.
Areál Sanssouci, často považovaný za konkurenta francouzského Versailles, navštíví ročně až 2,5 milionu lidí. Mluvčí nadace Frank Kallensee v této souvislosti připustil, že vybrané vstupné výrazně přesáhne zrušenou dotaci. Na začátku ale podle něj bude nutné investovat do automatů, zbytek pak půjde na údržbu parku nejen v Sanssouci, ale i v dalších areálech, které nadace spravuje.
Pruský král byl milovníkem francouzštiny
Zámek Sanssouci, který sloužil jako letní sídlo Hohenzollernů, nechal postavit v polovině 18. století pruský král Fridrich II. Veliký. Jako rezidence německé císařské rodiny sloužil zámek vystavěný ve stylu rokoka až do pádu monarchie v roce 1918.
Za svůj nevšední název Sanssouci vděčí komplex samotnému králi Fridrichovi, který byl příznivcem osvícenství a milovníkem francouzské kultury včetně jazyka. Na nejvyšší terase zámecké zahrady si totiž nechal zbudovat hrob a říkal: „až tam budu, tak už budu bez starosti (francouzsky ‚sans souci‘)“.
Jaké památky si lidé nejvíce pletou? Schönbrunn místo Versailles i londýnské mosty
