Článek
Podle serveru Wanted In Rome je bazilika jedním z nejtajemnějších míst, které mohou turisté v Římě navštívit. O jejím původním účelu se totiž neví prakticky nic. Někteří experti si myslí, že šlo o hrobku významné rodiny, která měla konexe na císaře Augusta. Ještě zajímavější teorie však tvrdí, že se v bazilice tajně scházeli členové kultu spjatého s novopythagoreismem.
Šlo o filozofický a náboženský směr kombinující prvky řecké a orientální mytologie a učení. Členové kultu se považovali za následovníky slavného matematika Pythagora a věnovali velkou pozornost číselné symbolice.
„Hlavním motivem ve výzdobě je sebevražda básnířky Sapfó. Není v tom však nic tragického, jde spíše o přechod k jinému životu než o absolutní konec. I proto je bazilika spojována s učením novopythagoreismu, které bylo v té době zakázané,“ uvedla ředitelka památky Anna De Santisová.
Návštěva jen s rezervací
Památka byla objevena v roce 1917 během výstavby železnice, pod níž se nachází. Je považována za nejranější příklad architektury bazilik, podle jejíhož rozvržení vznikly v Římě další obdobné stavby.
Tajemný prostor je přístupný každou druhou, třetí i čtvrtou neděli v měsíci, návštěvu je však nutné si rezervovat. V příštím roce mají v bazilice přibýt světelné instalace, které zvýrazní štukovou výzdobu. „Je to skrytý klenot, mytické místo, ze kterého oněmíte,“ uvedl Bertrand du Vignaud ze švýcarské nadace Evergete, která rekonstrukci památky financovala.