Článek
Naleziště se nachází u ostrůvku Alonnisos v Egejském moři, kde v 5. století před naším letopočtem ztroskotala obchodní loď vezoucí tisíce amfor. V nich se dříve skladovalo a převáželo mimo jiné víno nebo olej. Přestože přístup do podobných lokalit je v Řecku normálně striktně omezen, tentokrát se úřady rozhodly udělat výjimku a naleziště zpřístupnit — je však monitorováno kamerami.
„Je štěstí, že můžeme začít právě zpřístupněním jednoho z nejkrásnějších vraků na světě,“ uvedl profesor George Papalambrou z Národní technické univerzity v Athénách. Podle něj by kamerový systém, který jeho katedra vytvořila, mohl dobře posloužit i v dalších podmořských lokalitách.
Turecko kašle na protesty a pokračuje v průzkumu středomořského dna
Systém zvaný NOUS je totiž automaticky schopen rozlišovat mezi rybami, mechanickými přístroji, ale hlavně samotnými potápěči, a to i v noci. Díky tomu budou poklady na dně moře vždy v bezpečí před případnými vandaly.
Celoevropský význam
Podle archeologa Dimitrise Kourkoumelise bude díky systému NOUS lokalita lépe přístupná a chráněná. „Je to vůbec poprvé, a nejen na řecké, ale celoevropské úrovni, kdy se tak velké naleziště s tolika objekty otevírá veřejnosti a potápěčům,“ vysvětlil.
Podle archeologů naleziště návštěvníkům poskytne lepší náhled na obchod v období zlatého věku Athén. To je charakterizováno velkým ekonomickým růstem a kulturním rozvojem, který nastal po porážce Peršanů. K vidění je celkem nějakých tři tisíce až tři a půl tisíce amfor, které pravděpodobně převážely víno. „Díky tomuto projektu se budeme moci cítit bezpečněji, když dojde na ochranu historických artefaktů. Pomůže nám s dalšími kroky,“ doplnil Kourkoumelis.