Článek
Přesná data jevu závisí každý rok na slunovratech. Vždy se však jedná o konec května a poté zhruba o půlku července.
„Bude to nejhezčí pohled na západ slunce, kterého se vám v tomhle překrásném městě dostane,“ tvrdí astrofyzička Jackie Fahertyová z Amerického přírodovědného muzea. „Někdy se tomu přezdívá svátek Instagramu,“ naráží Fahertyová na fakt, že si mnoho lidí pořizuje fotografie fenomenálního jevu.
Název Manhattanhenge je pak spojením jména newyorské čtvrti a anglického kamenného kruhu Stonehenge, o němž se říká, že měl v dávných dobách rovněž spojitost se sluncem. Během letního slunovratu je totiž prehistorická památka za východu slunce perfektně orámována paprsky.
Už dva roky po sobě si ale lidé nemohli Manhattanhenge vychutnat ve vší parádě. Loni bylo v květnu i červenci zataženo. Úplně jasná obloha nebyla ani letos.
Lze spatřit i v dalších městech
K úkazu dochází díky tomu, jak je Manhattan postaven. Avenue leží směrem na sever a jih, zatímco ulice na západ a východ. Není to však zcela přesná geografická poloha. Pokud by byla, Manhattanhenge by bylo možné spatřit kolem jarní a podzimní rovnodennosti. Jelikož se ale městské ulice od přesného rozložení světových stran odchylují zhruba o 30 stupňů, jsou data posunuta.
Nejpopulárnějším místem, kde lze jev pozorovat, je podle The New York Times 42. ulice, oblíbené jsou ale i 57., 34., 23. nebo 14. Drobným problémem je, že lidé musí stát přímo uprostřed ulice, aby mohli Manhattanhenge spatřit v plném rozsahu, důležité je proto dbát na bezpečnost.
Server také upozorňuje, že podobné sluneční jevy lze pozorovat i v dalších severoamerických městech, například v Chicagu či Bostonu, kanadském Torontu či Montrealu.
Manhattanhenge lze spatřit i při východu slunce, což obvykle neláká tolik lidí jako západ. Jev se vyskytuje v období zimního slunovratu kolem 5. prosince a 8. ledna.