Článek
Navrhovaný poplatek by měl v případě schválení vstoupit v platnost už začátkem příštího roku. Týkal by se všech pasažérů jakékoliv lodi, jež by v Mexiku zakotvila. Informuje o tom server CNN.
To se nelíbí nejrůznějším asociacím a skupinám, které v cestovním ruchu podnikají. Pokud se k dani totiž přičte dalších pět dolarů (asi 118 korun), které vybírají jednotlivé státy, učiní to z Mexika jednu z nejdražších destinací světa, upozorňuje tamní asociace námořních agentů AMANAC.
Ta proto vyzvala vládu, aby plán přehodnotila, protože by se mohlo stát, že Mexiko přijde ve srovnání s jinými karibskými zeměmi o svou konkurenceschopnost. Cestující výletních lodí jsou nyní od imigračních poplatků osvobozeni, protože se k nim přistupuje jako k tranzitním osobám.
Maledivy zvýšily daň za odlet ze země
Jelikož se se zavedením poplatku počítá už od 1. ledna, nezbývá turistům mnoho času, aby se novým podmínkám přizpůsobili. Vybrané peníze přitom nemají putovat primárně do posílení infrastruktury, ale na fungování armády. AMANAC ovšem varuje, že Mexiku hrozí, že kvůli opatření přijde o 10 milionů pasažérů a přes 3300 výletních lodí. Prezidentka Claudia Sheinbaumová nicméně plán hájí a trvá na tom, že nejde o žádnou novou daň, ale o pouhé rozšíření již existujících poplatků.
Nikdo se jim neozval
Šéfka Florida-Caribbean Cruise Association Michele Paigeová, jež zastupuje provozovatele ve Spojených státech amerických, Latinské Americe a Karibiku, uvedla, že většina plaveb na příští rok je už zaplacená. Společnosti se proto mohou zdráhat vzít cestující do zemí, které na poslední chvíli zavádějí nečekané poplatky.
„Oceňujeme prezidentčino ujištění, že změny se budou dít postupně a že předala úřadům instrukce, aby spolupracovaly s naším odvětvím, ale zatím se nám nikdo neozval,“ zkonstatovala Paigeová.
Sergio Gonzales šéfuje asociaci cestovních agentů v Cozumelu, což je hlavní mexická destinace pro výletní plavby a jeden z nejnavštěvovanějších přístavů na světě. Uvedl, že je ohledně poplatku zatím klidný. Některé společnosti podle něj na protest Mexiko vynechají, jiné však daň zahrnou už do ceny palubního lístku. Nešťastné je podle něj však to, že peníze si nechá vláda, místo toho, aby jejich prostřednictvím pomohla místním komunitám.