Článek
Úřady zápas povolily, aby pomohly zasaženému sektoru. Ten totiž jako mnoho dalších aktivit či kulturních akcí nemůže prakticky existovat bez živého publika a koronavirus ho tak těžce zasáhl. První zápas měl nicméně mnoho striktních pravidel. Návštěvníci například seděli na předem určených místech a během celé akce museli mít nasazenou ochranu dýchacích cest.
Vytržení z koronavirového stereotypu si přesto pochvalovali. „Chodím na zápasy od deseti let, takže mi přijde neuvěřitelné, že na ně zase můžu. Od loňska, kdy pandemie začala, to bylo těžké. Doufám, že do roka bude zase obnovena stoprocentní kapacita arény,“ uvedl 21letý student Andres de la Joya.
Španělsko couvá. Ruší povinné roušky při plavání a opalování
Kromě fanoušků se z konání akce radovali i další lidé, kteří na zápasech profitují. Například prodavač suvenýrů Jorge Butless. „Pokud vše probíhá bezpečně, neměl by být žádný problém, aby postupně přicházelo více lidí,“ míní prodejce.
Situace je stále vážná
Proti konání akce se ovšem postavili členové politické strany PACMA, která mimo jiné bojuje za práva zvířat. Šéfka partaje Laura Duarteová na adresu úřadů uvedla, že postrádají respekt, když povolí za současné vážné epidemiologické situace konání takové akce. „Jiné druhy událostí povoleny nejsou, ale tahle ano a potká se na ní šest tisíc lidí,“ uvedla.
„Stále jsme uprostřed pandemie, zdravotnická situace je vážná, obzvláště v Madridu a okolí, a zdá se, že to najednou není důležité. Přijde nám to jako porušování koronavirových opatření,“ doplnila šéfka strany, která s několika kolegy před arénou v neděli protestovala.
Zatímco na býčí zápas se mohli lidé vypravit, fotbalová utkání se stále hrají bez diváků. Podle některých má načasování zápasů politický podtext.