Článek
Kontroverzní sochu olihně nechali postavit v pobřežním městečku Noto v prefektuře Išikawa a jeho zástupci uvedli, že jde o součást dlouhodobého plánu, jak po pandemii opět přilákat turisty. Ačkoli byl počet lokálních případů velmi nízký, zaznamenalo městečko výrazný pokles v počtech návštěvníků, píše server BBC.
Noto skrze vládní granty obdrželo celkem 800 milionů jenů (156 milionů korun). Mělo jít o ekonomickou pomoc regionům zasaženým pandemií, peníze se ovšem nemusely nutně využít na boj s následky covidu, informuje server Yahoo Japan. Přesto některé hlasy vedení města zkritizovaly za to, že část prostředků, asi 25 milionů jenů (4,87 milionu korun), investovalo do takové zbytečnosti jako je obří oliheň — obzvlášť v době, kdy pandemie zdaleka není u konce.
Peníze bylo možné využít lépe
Jeden z místních si lokálnímu tisku postěžoval, že socha možná může sloužit jako turistická atrakce do budoucna, nyní se však peníze mohly využít na urgentní pomoc zdravotníkům nebo pečovatelským zařízením.
Kritika se objevila také na sociálních sítích. Na Twitteru se například jeden uživatel zeptal, jak by svět asi nahlížel na takovou sochu v zemi, kde nezvládají řádně distribuovat vakcíny, provádět PCR testy a zkolaboval tam zdravotnický systém.
Japonsko epidemii zvládlo lépe než většina zemí, píše list New York Times. Přesto nyní v Tokiu a dalších městech začínají případy opět přibývat a v zemi se rovněž šíří kritika kvůli pomalé distribuci vakcín. Ve vzduchu navíc visí otázka, zda se budou moci uskutečnit olympijské hry, které mají v Tokiu odstartovat v červenci.