Článek
„Cesta k nebesům v sobě v podstatě schovává dvě etapy. Etapu stavební, která zahrnovala zpřístupnění podkroví kostela a věže veřejnosti. No a když už se tam člověk dostane, tak kromě toho pohledu na Hlučín a okolí jsme chtěli, aby se tam zdržel, aby si prošel podkroví a viděl tam něco navíc,“ vysvětlil ředitel Muzea Hlučínska Metoděj Chrástecký.
Upozornil, že samotný prostor v podkroví kostela ze 17. století, kde se kombinují cihlové klenby s členitým krovem, už je exponátem. „Ale chtěli jsme nabídnout ještě víc, proto tam vznikla stálá expozice,“ dodal s tím, že při její tvorbě se inspirovali relikviářem svatého Valentina, který hlučínská farnost vlastní.
„V patě má vytepány čtyři světce, kteří jsou patrony Hlučína a kterým byly nebo jsou zasvěceny kostely a kaple ve městě. Expozicí jsme se je snažili přiblížit a dostat se skrze ně k reáliím všedního života,“ nastínil.
Kromě Jana Křtitele, kterému je zasvěcený farní kostel, připomíná výstava svatou Markétu, Jana Nepomuckého, svatou Máří Magdalenu a svatého Vavřince. „Kostel svaté Markéty je na hřbitově. Na náměstí stávala kdysi kaple svatého Jana Nepomuckého a na opavském předměstí, zhruba v prostoru dnešního autobusového nádraží, byl kostel svaté Máří Magdaleny. Svatému Vavřinci sice žádný kostel ve městě postavený nebyl, nicméně je od nepaměti spolupatronem Hlučína,“ zdůvodnil Chrástecký, proč padla volba na pátého světce.
Prohloubit spojení s minulostí
Každý, kdo si chce expozici prohlédnout, musí po točitém schodišti absolvovat 60 schodů. Do věže a ke zvonům je to ještě dalších 20 schodů. S myšlenkou na zpřístupnění kostelní věže přišel před lety bývalý radní Hlučína Rudolf Gogolín.
„Chtěli jsme tehdy postavit rozhlednu na Vinné hoře, nejvyšším místě nad Hlučínem. Oslovili jsme majitele pozemku o pár metrech čtverečních, které jsme pro tu stavbu potřebovali. Byl ale neoblomný. Mrzelo mě to a přemýšlel jsem nad tím. No a pak mě jednou v noci napadlo, jestli bychom nemohli udělat rozhlednu na věži. Zašel jsem za panem farářem, a tak to začalo,“ zavzpomínal Gogolín, který je spokojený s tím, jak se myšlenku nyní podařilo muzeu, radnici a farnosti zhmotnit.
Zpřístupnění věže i podkroví kostela a vybudování expozice stálo město a Moravskoslezský kraj 8,7 milionu korun. „Obyvatelé i návštěvníci města nyní mohou objevovat nové pohledy na naši architekturu a prohloubit své spojení s minulostí. Věřím, že přinese inspiraci všem, kteří se vydají po této neobyčejné cestě,“ uzavřela starostka Petra Tesková (ANO).