Hlavní obsah

V Číně si lze pronajmout přítele na turistiku. Čím je atraktivnější, tím dráž vyjde

Zná to jistě mnoho lidí: vysníte si hezké místo či zemi na výlet, ale najednou nemáte s kým jet a samotným se vám nechce. V Číně na to jdou od lesa, lze si tam totiž pronajmout přítele na turistiku, který zájemce za poplatek doprovodí snad až na konec světa. Roli při výběru přitom nehrají jen zkušenosti a zdatnost, ale i fyzické rysy, jako je výška.

Foto: Profimedia.cz

Služby využívají zejména svobodné ženy (ilustrační foto).

Článek

Wendy Čchenová se rozhodla překonat sama sebe tím, že vystoupá na posvátnou horu Tchaj-šan ve východní Číně. Hned zkraje však narazila na jednu překážku – nemohla najít nikoho, kdo by se do pětihodinového výstupu pustil s ní. Místo toho, aby plány poslala k ledu, rozhodla se 25letá žena využít služeb přítele na turistiku; mladého muže s bohatými outdoorovými zkušenostmi, informuje server CNN.

V čínštině se těmto společníkům říká pchej pcha a jde o muže, kteří zájemce doprovázejí na vrcholky hor. Samozřejmě za poplatek. Trend se podle CNN velmi rozšířil v letošním roce a zažívá velký boom na sociálních sítích.

Tito společníci jsou většinou mladí a atletičtí muži, často studenti, ale také armádní veteráni, a své služby nabízejí skrze čínské sociální sítě. Neuvádějí přitom jen své zkušenosti a fyzickou zdatnost, ale třeba i výšku. Fotografie je rovněž nutností. Za výlet si pak účtují mezi 200 a 600 jüany (zhruba 650 až 1960 korun). Jejich úkolem přitom není jen dělat zkušený doprovod, ale také své klienty motivovat a rozptýlit, a to třeba zpěvem či vyprávěním vtipů.

Nejextrémnější kavárna světa? Nápoje si odvážlivci vychutnají nad propastí

Cestování

„Atraktivita je také jednou z jejich silných stránek,“ připustila Čchenová, podle níž si dobře vypadající společníci mohou účtovat vyšší sazby.

Obavy o bezpečnost

Dvacetiletý student Chris Čang zavětřil v létě příležitost, jak si přivydělat. Zatímco část jeho spolužáků šla do firem na stáž, on začal nabízet služby coby kamarád na turistiku. Jen za posledního čtvrt roku si vydělal kolem 20 tisíc jüanů, což je asi 65 tisíc korun. Nejen finance jsou však pro Čanga motivací, užívá si také možnost být pravidelně na čerstvém vzduchu.

Jiní to podle CNN nepovažují za pouhý přivýdělek, ale plnohodnotnou práci. Třeba Čchen Wu-ti. Ten si je schopen 20 tisíc jüanů vydělat za jediný měsíc.

„V podstatě šplhám každý den na hory. Někdy i dvakrát nebo třikrát,“ zkonstatoval. Dodal, že je práce sice finančně lukrativní, ale fyzicky velmi náročná. „Dost mě z toho bolí kolena, takže to budu moct dělat maximálně několik dalších měsíců až půl roku.“

Popularita společníků vyvolává ale i množství obav. Trh v tuto chvíli není regulovaný a kritici upozorňují také na potenciální bezpečnostní rizika, obzvlášť pro svobodné ženy, které služby využívají nejčastěji. Hlavní obavy vyvolává fakt, že jsou přátelé na turistiku nekvalifikovanými horskými průvodci, kteří by své klienty mohli přivést do potíží.

Nahoru až na horu. Nový systém eskalátorů vyveze turisty do 1271 metrů

Cestování
Související témata:

Výběr článků

Načítám