Článek
China Daily chtěla pomocí záběrů ukázat, jakou oslnivou krajinou Čína disponuje. „Nechtěli byste navštívit tuto poklidnou oázu a vychutnat si společný čas na hraní s vaším psem v městečku, které sedí na úpatí hory?“ napsala agentura ve snaze o přitáhnutí pozornosti. Příspěvek doplnila ještě hashtagem Glamor China, tedy půvabná Čína.
China Daily promoted a "peaceful getaway" in China with a video taken thousands of miles away—in a quaint, picturesque town in Switzerland https://t.co/TsQhcy8Agg
— Coconuts Hong Kong (@CoconutsHK) May 19, 2021
Lidé si ale záhy všimli, že něco nehraje. Krátký klip byl totiž vystřižen z dubnového videa švýcarské fotografky Sylvie Michelové, která v Brienzu bydlí, uvádějí servery Unilad a Coconuts. Záběry byly dokonce zrcadlově převrácené a opatřené vodoznakem, aby vzbudily větší autenticitu.
Autorka se proto ozvala. „Mně a Švýcarsku jste ukradli video. Měli byste tento tweet smazat,“ napsala Michelová a v komentářích u původního videa doplnila, že už informovala Twitter.
Agentura China Daily příspěvek následně skutečně smazala. To už si z ní ovšem někteří uživatelé utahovali a pranýřovali ji za plagiátorství. „Švýcarsko je nedílnou součástí Číny, protože je tisíce let na stejné kontinentální ploše,“ uvedl jeden komentující ironicky.
Jiný se zase podivoval nad tím, jak domy ve videu vůbec nepůsobí asijsky. „V Číně jsou bezesporu mnohé krásné horské vesnice, ale tahle není jedna z nich,“ napsal.
Sama Michelová může ze situace ale nakonec těžit. Bizarní událost totiž k jejímu původnímu videu přitáhla další pozornost.