Článek
Projekt, který byl realizován v hotelovém komplexu Borik, potrvá do jara. Za 500 eur měsíčně (12 830 korun) dostanou zájemci ubytování v prefabrikovaných domech u moře, k dispozici jim budou také sdílené pracovní prostory, informovalo Chorvatské turistické sdružení.
„Za tři dny, odkdy jsme oficiálně otevření, jsme získali tři digitální nomády, obdrželi jsme celkem 195 přihlášek a začátkem listopadu očekáváme pořádný nápor,“ řekl rádiu Free Europe spoluzakladatel a generální ředitel platformy grabAhome Mario Mrkša.
#Croatia is hoping to lure some adventurous WFH folks to its newly-minted "Digital Nomad Valley" in Zadar, where you can live in a gorgeous #mobilehome near the water for less than your monthly rent in a big city. https://t.co/dZo7SUoxEg#beachsidehome #fordigitalnomad pic.twitter.com/sYkQ88KFA3
— Remote TribeLife (@RemoteTribeLife) October 18, 2021
Zájem o práci z Chorvatska projevují lidé z více než třiceti zemí světa, ať už členských států EU, nebo z USA, Kanady, jedna přihláška dorazila i z Nigérie. Ubytovaným nomádům je k dispozici také komunitní lídr, jenž ve vesnici zajišťuje zázemí a organizuje i nejrůznější akce. Podle Mrkši jde o aktivity, jako jsou například jóga, meditace či běh.
Nesmějí pracovat pro místní firmy
První chorvatská vesnice pro digitální nomády se jmenuje Digital Nomad Valley Zadar a má navodit spojení s americkým Silicon Valley, oblastí, kde sídlí řada technologických gigantů, jako jsou Apple či Facebook.
Chorvatsko se zapojilo do globálního trendu hostování digitálních nomádů, když počátkem letošního roku vstoupily v platnost novely zákonů, které jim umožňují podnikat z Chorvatska pro společnosti, které nejsou v zemi registrovány. Zájemci mohou získat víza až na jeden rok.