Článek
„Do budoucna chceme koncept chebských krovů dál rozvíjet. K současné prohlídkové trase po půdách domů na náměstí by měl přibýt další prohlídkový okruh, jehož základem by mělo být dvacet modelů krovů jak z České republiky, tak i Německa, které městu věnoval pan Hauer z Parksteinu. Tyto modely bychom chtěli vystavit v objektu špýcharu u klášterní zahrady, kde jsou navíc i nádherné dřevěné konstrukce, které budou výstavu doplňovat,“ uvedl pro ČTK chebský starosta Antonín Jalovec (VPM).
Nevtíravá krása chebských hrázděnek
Protože příprava nové expozice bude náročná a město ji musí konzultovat s památkáři, měly by být podle Jalovce modely vystaveny zhruba do roka. Německý tesař Josef Hauer z města Parkstein předloni vyrobil pro Nadační fond Historický Cheb dva modely krovů – Gablerova domu a kostela Zvěstování Panny Marie.
Chebská nemocnice se po covidovém poplachu vrací do normálního provozu
Chebské krovy jsou unikátní hned v několika ohledech. Jde o jinde nevídaný soubor historických krovů od středověku až po začátek 20. století. Navíc díky tomu, že většinu domů na náměstí vlastní město, jsou krovy udržované a mohou být i přístupné. Krov nad presbytářem klášterního kostela je nejstarším datovaným krovem v Česku. Pochází ze začátku 14. století a bez větších zásahů se dochoval dodnes. Krovy tak patří mezi turistické zajímavosti města, ale poskytují i možnost vědeckého zkoumání.