Článek
Do kuchyně se vrátila pod okno lavice, na stěnu obrazy, na kamna hrnce, do rohu televize, na stůl popelník a krabička cigaret i karty na mariáš. Pracovníci muzea v předchozích měsících sháněli přesně stejné věci, které podle dobových fotografií v Hrabalově chatě byly, kterými byl za svého života obklopen.
„Teď už jen chybí, aby Bogan přicházel od autobusové zastávky,“ připomněl starosta Hradištka Vlastimil Šesták. „Byl jsem student a jezdil jsem s ním občas autobusem do Prahy, někdy mi držel místo a povídal celou cestu. On tam odtud v tašce vozil kočkám maso. Když šel od zastávky, už mu běžely naproti,“ vzpomínal na spisovatelovy oblíbené kočky Šesták.
Chatu koupilo vedení Středočeského kraje přes inzerát, stejně jako v roce 1965 sám Bohumil Hrabal. „Na začátku podzimu roku 2021 se najednou objevil na internetu inzerát, že se chata prodává. My jsme ihned začali řešit, že by byla škoda, aby chata byla zbourána a nahradila ji nová vila – jako ostatní chaty v okolí,“ připomněla středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN).
S cílem zachovat tamního genia loci kraj kontaktoval majitele, a nakonec stavbu za necelých deset milionů korun zakoupil. „Cenu se nám podařilo snížit z původních dvanácti na devět milionů a devět set tisíc korun,“ dodala Pecková.
Poté se začalo řešit, jakým způsobem by se odkaz spisovatele měl na místě připomínat. Prvotní nápady myslely na návštěvnické centrum v prostorách zahrady přímo vedle chaty. „Nakonec se ale ukázalo, že se zcela mění charakter pozemku a duch místa a že to není cesta správným směrem,“ vysvětlila hejtmanka.
Nakonec se v chatě vybudovalo takzvané house muzeum, tedy malá expozice, kterou zájemci mohou navštěvovat po maximálně sedmi lidech. Na úpravách stavby spolupracoval kraj s Českým vysokým učením technickým. Projekt zpracovávaly dvě tamní studentky Eliška Houdová a Jitka Zemanová podle dobových fotografií.
Poetická procházka rozkvetlým kerským lesem
„Byly vybourány přístavby, které v chatě vybudovali noví majitelé, a byla jí navrácena původní podoba včetně samostatného schodiště a vchodu do tzv. vechtrovny,“ doplnila informace předsedkyně Výboru pro kulturu, památkovou péči a cestovního ruchu Lucie Cirkva Chocholová z Pirátské strany. Vechtrovnou Hrabal nazýval svou prosklenou verandu.
Hrabalův věšák i zrcadlo
Chata je dnes vybavena z části původním nábytkem. „Při přebírání chaty jsme zjistili, že v garáži je několik kusů nábytku. Původní majitel mi tehdy prozradil, že to je původní nábytek po panu Hrabalovi,“ připomněl ředitel Polabského muzea Jan Vinduška.
To byl podle Vindušky obrovský poklad, který jen dotvořil sbírku některých původních kusů, které mělo Polabské muzeum ve svém archivu.
Z původních kousků jsou v chatě například skříně, zrcadlo, truhla, police, věšák a drobné vybavení.
Místnost v přízemí sloužila jako kuchyně i obývák současně. Návštěvníci zde uvidí malovanou skříň, lavičku pod oknem, stůl s lavicí, malovanou truhlu a palandu. V patře bude je vidění původní šicí stroj, který spisovateli sloužil jako odkládací stůl.
Naopak písemnosti nebo červený vůz na zahradě k vidění nebudou. Tyto a mnohem více chystá Polabské muzeum ukázat ve své pobočce v Nymburce.
Pomohla veřejnost
Nedochovalo se však všechno, a tak některé části vybavení shánělo muzeum přes sbírku. „Tou jsme chtěli doplnit ten nábytek, o kterém jsme tušili, že tam mohl být, ale neměli jsme ho k dispozici a další věc byly drobnosti běžného používání,“ vysvětlil Vinduška.
Na základě fotografií tedy požádalo muzeum o podobné kusy veřejnost. Sehnat se podařilo zhruba 75 procent.
Po rekonstrukci a vybavení nábytkem se chata v sobotu 18. května poprvé otevře veřejnosti. Pro návštěvu je však potřeba předchozí registrace.
„Prostor je poměrně malý a stísněný, proto jsou skupiny omezené na sedm lidí,“ objasnil ředitel Polabského muzea Jan Vinduška. Dalším důvodem je i prostor kolem zahrady v osadě, kam běžně jezdí místní obyvatelé. Proto obec jedná se Středočeským krajem o vytvoření parkovacích míst u hlavní silnice.
Návštěvníci se ale k chatě mohou stejně jako Bohumil Hrabal dostat autobusem. Ten zastavuje přímo v zastávce Hrabalova. Sám spisovatel takto na chatu jezdil z pražských Kobylis každý den, aby se postaral o houf svých koček.
„V následujících týdnech ještě budeme upravovat zahradu,“ doplnil náměstek hejtmanky Václav Švenda (TOP 09). Prohlídky chaty jsou pak spojeny i s aplikací pro mobilní telefony. Ta poskytne komentovanou prohlídku založenou na historických pramenech a doplněnou o fotodokumentaci.
Z garáže Hrabalova domku vzniklo zázemí pro průvodce a dají se tu koupit i suvenýry – od nové turistické známky po repliku slavného razítka z filmu Ostře sledované vlaky.
Kromě prohlídky zrekonstruované chaty budou mít příznivci Bohumila Hrabala možnost navštívit v budoucnu i novou výstavu ve Vlastivědném muzeu v Nymburku, kde bude část expozice věnována slavnému spisovateli.