Článek
Vnější fasáda budovy zůstala nedotčená, pětiletá rekonstrukce se soustředila výhradně na zanedbané interiéry, které pokrývají plochu o rozloze přes devět tisíc metrů čtverečních, informuje server Architectural Record. Během oprav dostala památka soudobý nádech, opravovala se však i původní výzdoba, kterou mohou turisté během návštěvy obdivovat.
Interiér budovy bude využíván pro mnohé účely, vznikly zde mimo jiné i kanceláře. Pro turisty je přístupné třetí podlaží, kde se nacházejí prostory pro nejrůznější umělecké výstavy či společenské události, je zde také posluchárna. Většina prostorů je spojena s nadací Human Safety Net, která podporuje zranitelné rodiny s malými dětmi, ale také integraci uprchlíků, uvádí agentura Reuters.
Rekonstrukce je dílem britského architekta Davida Chipperfielda, podle něhož byla práce na projektu velmi působivá. „Byl jsem svědkem neuvěřitelného řemeslného nasazení a úzké spolupráce všech zúčastněných, což bychom měli očekávat od všech takových projektů,“ uvedl.
Sídlo mocných úředníků
První budova Procuratie Vecchie byla dokončena v roce 1532. V minulosti šlo o sídlo prokurátorů sv. Marka, což byli vysoce postavení úředníci, kteří měli po dóžeti největší moc. Prokurátoři měli ve své gesci péči o památky, ale také sirotky a chudé občany. Jejich výsadní postavení dobře ilustruje i fakt, že sídlili na nejvýznamnějším benátském náměstí, kde se nachází i Dóžecí palác.
V jedné z budov Staré prokurácie vznikla v minulosti také slavná kavárna Caffe Florian. Tu si v minulosti oblíbilo množství umělců, včetně Marcela Prousta, Charlese Dickense nebo Johanna Wolfganga Goetheho.