Článek
Rekonstrukce mostu, který nese jméno podle červeného nátěru, by měla stát 11 milionů korun. Hotová by měla být do konce letošního roku, následovat bude kolaudační řízení.
Trámový most pochází z konce 19. století a stojí nedaleko zříceniny hradu Rýzmburk. Vedou přes něj značené turistické trasy, naučná stezka a cyklostezka. Je frekventovaným místem pro přechod Úpy v Babiččině údolí. Motorovým vozidlům je vjezd na most zakázán.
Stejný jako předtím
Práce na rekonstrukci mostu začaly letos těžbou stromů v lesích u Babiččina údolí. Na stavbu bude potřeba přes 20 modřínů a několik dubů. Trámy na most dělníci instalují již nabarvené na červeno. Aktuálně mají hotovou celou hlavní konstrukci mostu. Kromě nosné konstrukce stavbaři udělají i nové zábradlí a takzvané mostiny, tedy dubovou podlahu mostu. Opraví také kamenné podpěry konstrukce i středový pilíř mostu.
Rekonstrukci mostu lesníci konzultovali s Národním památkovým ústavem v Josefově. „Podmínkou bylo využití masivu a naprosto stejná podoba mostu,“ řekl dříve oblastní ředitel LČR pro východní Čechy Karel Fišer.
Od poloviny roku 2021 bylo kvůli špatnému stavu stavby na mostě zúžení, lidé mohli po mostě chodit jen v jeho střední části. Předtím byl most kvůli hnilobou napadenému zábradlí půl roku uzavřený.
Barevné mosty Babiččina údolí
V Babiččině údolí byl v letech 2017 a 2018 na řece Úpě rekonstruován už i Bílý most. Most po opravě za 11 milionů korun získal vyšší nosnost, takže po něm přejedou i auta hasičů či kamiony se dřevem. Běžná motorová doprava má na most vjezd zakázaný.
Původní kamenné opěry Bílého mostu stavbaři nahradili železobetonovými, které obložili pískovcem. Nosnou konstrukci mostu tvoří železobetonové nosníky, dřevěnou mostovku nahradila železobetonová deska s asfaltovou vozovkou. Most lemuje na bílo natřené smrkové zábradlí.
Oblast Babiččina údolí mají turisté v oblibě, každoročně ji navštíví desetitisíce lidí. Vedle Starého bělidla, mlýna a mandlu turisté navštěvují i zámek v Ratibořicích s přilehlým parkem. Do Ratibořic a na Staré bělidlo zasadila děj své knihy Babička spisovatelka Božena Němcová.