Článek
1. Vzhůru na Sky Garden
Jak si nejlépe prohlédnout město? No přece z výšky. Ve čtvrti City se na adrese 20 Fenchurch Street tyčí mrakodrap s „nebeskou zahradou“ Sky Garden na vrcholu. Tropická zahrada je kompletně prosklená, nabízí vyhlídkovou terasu s úžasným výhledem na město včetně řeky Temže, mrakodrapu The Shard naproti i na nedalekou pevnost a most Tower.
Vstup sem je sice zdarma, je však potřeba si ho rezervovat předem na konkrétní den a čas. Ideálně se do rezervačního systému podívejte zhruba tři týdny před plánovanou návštěvou, kalendář Sky Garden se plní rychle.
2. Otevřená střešní zahrada
Kdo si nestačí rezervovat vstup na Sky Garden, nemusí smutnit! Jen kousek od ní se nachází podobně stylová střešní zahrada s vyhlídkou – The Garden at 120.
Sem však žádnou rezervaci předem nepotřebujete, stačí jen přijít, a při troše štěstí ani nebudete muset stát ve frontě. Ideální čas je ve všední den dopoledne. Zdejší zahrada ale není krytá, návštěvy sem však pouští, i když trochu prší či fouká. Vyplatí se počkat si také na západ slunce a sledovat měnící se barvy oblohy nad městem.
Nejkrásnější přehrada v Česku? Les Království vypadá jako z pohádky
3. Gladiátorská aréna v Londýně
V City ještě chvíli zůstaneme. Na několika místech je tu možné prozkoumat hluboké historické kořeny města sahající až k dobám římské nadvlády, která začala v roce 43 n. l. V tehdejším Londiniu vybudovali Římané paláce, lázně či amfiteátr, který pojal až sedm tisíc návštěvníků. V amfiteátru se konaly popravy zločinců i zápasy gladiátorů či divokých zvířat.
Zbytky jeho východní brány a základy bočních zdí jdou dnes k vidění v přízemí Guildhall Art Gallery. Můžete si nejdřív prohlédnout tamní sbírky umění v přízemí, anebo je přeskočit a sjet rovnou výtahem dolů k antickým pozůstatkům.
4. Tajemný chrám Mithraeum
Další starověká památka, která je v centru bezplatně k vidění, je londýnské Mithraeum. Jde o ruiny chrámu římského boha Mithry „ukryté“ v budově ústředí firmy Bloomberg.
Mithru uctíval tajný kult, o němž toho doteď odborníci příliš nevědí. Svého boha zobrazovali Římané jako mladého muže zabíjejícího býka a tento obraz dnes moderně ožívá i v kamenných základech stavby.
Dolů do podzemí vás k nim vezmou průvodci a pustí vám krátkou show, která přibližuje jak místo samotné a jeho účel, tak tehdejší atmosféru, jež mohla v chrámu panovat. Návštěvu je možné si objednat předem, rezervace ale není nutně vyžadována.
5. Svatý Pavel jako na dlani
Katedrála svatého Pavla patří k nejznámějším památkám Londýna a přehlédnout její mohutnou kopuli tyčící se nad střechami budov snad ani nejde. Netypický pohled na chrám nabízí obchodní centrum One New Change postavené v jeho těsné blízkosti.
Až si tu projdete obchody a nakoupíte, neodcházejte pryč, ale vyjeďte proskleným výtahem nahoru do šestého patra, kde se kromě restaurace nachází i střešní terasa s vyhlídkou, která je veřejnosti volně přístupná. Kopule Pavla se tady před vámi rozprostře jako na dlani…
Bradavický expres, famfrpál i pohyblivé schodiště. Pražská výstava oživuje kouzelnický svět Harryho Pottera
6. Harry Potter jede do Bradavic
Milovníci příběhů o čarodějnickém učni Harrym Potterovi najdou v Londýně také jedno místo, kde nemusí platit nic, a přesto se na chvíli přiblíží své oblíbené knižní a filmové postavě, a ještě si odnesou fotku do alba.
Na nádraží King’s Cross najdou postavené legendární nástupiště 93/4, odkud studenti vyráželi Bradavickým expresem do Školy čar a kouzel. Půjčí vám tu i šály v barvách bradavických kolejí či další propriety, díky kterým budete mít fotku ještě autentičtější.
Počítejte však, že si chvíli vystojíte frontu, než na vás přijde řada.
7. Na kávu do krypty kostela
Krypta anglikánského kostela svatého Martina v polích (St Martin-in-the-Fields) na Trafalgarském náměstí se rozhodně vymyká tradičním představám o pietním místě. Nachází se v ní totiž kavárna s restaurací. Prohlédnout si pozůstatky náhrobních kamenů tak můžete se šálkem kávy v ruce. Konají se tady i komorní koncerty a další akce. Atmosféra tu rozhodně nepůsobí temně, ponuře ani morbidně.
Ač se kavárna skrytá v podzemí nachází hned vedle frekventovaného náměstí, jen tak někdo o ní neví. Poskytne vám tak klidné útočiště před rušným děním v okolí plném turistů i pouličních umělců.
8. Dům plný artefaktů
Na ulici Lincoln’s Inn Fields v Camdenu stojí několik zvenku nenápadných budov, které o to víc překvapí uvnitř. Když vkročíte do bývalé rezidence Johna Soaneho, připadáte si hned jako v jiném světě.
Sir John Soane byl architekt a nadšený sběratel umění, za život shromáždil na tisíce děl, která rozesel po všech patrech a pokojích svého obydlí. Po jeho smrti v roce 1837 se dům dle jeho přání otevřel široké veřejnosti a začal fungovat jako muzeum. Vše od vybavení až po sbírky tu zůstalo zakonzervováno tak, jak to Soane opustil, k dílům nechtěl dodat ani popisky.
Po domě se můžete pohybovat volně a objevovat, co se v labyrintu pokojů ukrývá. Pomyslným vrcholem interiérů je vysoká hala se sarkofágem egyptského faraona Setiho I.
9. Klidná oáza v betonové džungli
Canary Wharf je moderní finanční centrum plné mrakodrapů, oceli, betonu a skla. Fascinující džungle budov, která vznikla v místě bývalých londýnských doků, sama o sobě stojí za návštěvu. A až budete hledat klidné místo na odpočinek, vydejte se do Crossrail Place Roof Garden.
Zelená oáza s rozmanitými rostlinami se nachází na střeše budovy hned nad zastávkou metra a železnice. Prosklená střecha tvořená geometrickými okny dotváří atmosféru místa, které je přístupné nejen byznysmenům, kteří pracují v okolních bankách, ale i široké veřejnosti.
Stojí za to ji navštívit nejen přes den, ale také v podvečer, kdy se obloha začíná zbarvovat a mrakodrapy rozsvěcovat.
Anketa
Sezení na zámeckém nábytku povoleno. Obnovený klášter v Plasích láká na novou prohlídku
Máte i vy tip na zajímavou atrakci v Londýně, která je přístupná zdarma? Podělte se o něj se čtenáři Novinek v komentářích.
Může se vám hodit na Firmy.cz: Zájezdy do Anglie, Eurovíkendy