Článek
Výstava připomíná nejen továrnu, ale i skleněnou lahev coby fenomén mezi obaly. Upozorňuje také na probíhající Mezinárodní rok skla. K vidění bude do února příštího roku. Rozsáhlá expozice stojí především na stovkách lahví rozmanitých barev, tvarů a velikostí.
Ručně foukané demižony-balony
„Poprvé prezentujeme naši specializovanou sbírku. Je rozsahem a skladbou mezi českými muzei naprosto unikátní. Jde o část historické vzorkovny ústecké sklárny, kterou zachránili naši předchůdci před zničením kolem roku 1970. Její poslední pozůstatky jsme z areálu vytáhli z vrstvy prachu a holubího trusu ještě my, a to těsně před demolicí sklárny v roce 2019,“ poznamenává kurátor výstavy Jakub Doležel.
Bílovec chystá obnovu zámecké kuchyně
V kolekci dominují obří reklamní lahve pro veletrhy a ručně foukané demižony, kterým skláři říkali balony. Další exponáty přibližují jak život zakladatelů podniku, tak i řadových sklářů, zároveň prezentují technologii výroby lahví.
Návštěvníci budou mít i možnost poslechnout si vzpomínky několika pamětníků, které budou na výstavě dostupné formou podcastů. Všechny předměty zvýrazňuje originální výstavní architektura výtvarníka a pedagoga Fakulty umění a designu ústecké univerzity Jana C. Löbla, která užívá jako hlavní materiál sklo v nejrůznějších barvách. Spolupracovala na ní teplická firma AGC, současný pokračovatel mühligovské tradice budovatelů ústecké sklárny.
Vyvážela do celého světa
Ústeckou sklárnu založil roku 1871 coby svou dceřinou společnost Spolek pro chemickou a hutní výrobu. Ten potřeboval hlavně obrovské množství demižonů na export kyselin a dalších agresivních chemických látek.
Na počátku 20. století podnik přebrali do svého impéria tepličtí Mühligové, kteří zde v roce 1913 rozjeli automatizovanou výrobu díky nákupu nových amerických strojů Owens. Od té chvíle se produkce lahví prudce zvýšila, sklárna je vyvážela do celého světa včetně Egypta, Číny nebo Kuby.
Po 2. světové válce mohli Mühligové i přes svůj německý původ díky svým protinacistickým postojům v podniku zůstat, ale už jen jako řadoví zaměstnanci. Sklárna ukončila výrobu v roce 1997, když nový majitel upřednostnil modernizaci provozu v Dubí.