Článek
„Když se po první sněhové nadílce oteplilo, voda začala téct do expozice muzea na několika místech,“ řekl regionálnímu deníku Korzár ředitel muzea Martin Cubjak. Hodnota obrazů, které jsou zde vystaveny, se pohybuje mezi 16 a 20 miliony eur (380 až 476 milionů korun). V plánu je rozsáhlá rekonstrukce celého objektu.
Zdejší muzeum vzniklo v roce 1991 jako první na světě a dodnes je jediné v Evropě. Druhé se zrodilo v americkém Pittsburghu. Vystavená díla zapůjčila Nadace Andyho Warhola pro vizuální umění v New Yorku a soukromí sběratelé, některá patří muzeu.
Mezi nejstarší se řadí dvě serigrafie Campbellových polévek z roku 1969, portfolio deset nejznámějších Židů dvacátého století (například Franz Kafka, Golda Meirová, Albert Einstein, George Gershwin, bratři Marxové, Sarah Bernhardtová), portfolio Ladies and Gentlemen a portfolio Flowers.
Do Rajeckého údolí za termálními koupelemi i panenskou přírodou
Warhol s deštníkem
Návštěvníky muzea v Medzilaborcích vítá před budovou socha Andyho Warhola s deštníkem. Akademický sochař Juraj Bartusz krále pop-artu zobrazil v jeho typické póze. Po náměstí kráčí vysoký štíhlý muž skrývající tvář za slunečními brýlemi. Působí uvolněně, ale zároveň má trochu nejistý, až napjatý výraz ve tváři.
„Warholova rodina pochází z tohoto kraje a jsme na něho hrdí,“ říká místní obyvatelka. Nedaleká zastávka autobusu je ve tvaru slavné Campbellovy polévky.
Rodiče amerického umělce rusínského původu pocházeli z obce Miková v okresu Stropkov. Do Ameriky rodinu vyhnala bída. Otec Andrej odjel do Spojených států ještě před první světovou válkou a manželka Júlia ho následovala po jejím skončení. Andy a jeho starší bratři se narodili v Pittsburghu. Otec pracoval v dole a zemřel poměrně mladý v roce 1942.
Andy se narodil jako Andrew Warhola. Vystudoval Pictorial Design na Carnegie Institute of Technology v Pittsburghu a následně se přestěhoval do New Yorku. Tady si změnil jméno na Andy Warhol.
Pracoval jako náborový grafik pro magazíny Vogue, Seventeen, The New Yorker, Harper’s Bazaar, pro firmy Tiffany, Bonwit Teller a obchod s obuví L. Miller.
Modrá Marilyn
V roce 1962 vznikla první díla Warholovy popartové éry - plechovky Campbellových polévek a symbol dolarových bankovek. Rovněž se věnoval filmové tvorbě a vydavatelské činnosti. Jeden z prvních tisků Campbellových polévek koupil herec Denis Hopper za 75 dolarů. Za osm let se už prodával za šedesát tisíc dolarů a v roce 2006 se vydražil za 11,8 milionu dolarů.
Warholův příběh připomíná americký sen
Silver Factory, Warholův ateliér v New Yorku, fungoval od roku 1963 do roku 1968. Stal se místem setkávání hudebníků, například Lou Reeda, Boba Dylana, Micka Jaggera a členů kapely The Velvet Underground. Natočil zde své nejznámější avantgardní filmy, jako jsou Sleep, Eat, Empire State Building nebo Chelsea Girls.
Warhol byl jedním z nejúspěšnějších světových umělců a jeho díla patří k nejdražším a nejprodávanějším. Obraz Modrá Marilyn z roku 1964 se loni například vydražil za rekordních 195 milionů dolarů (4,3 miliardy korun), čímž se stal nejdražším uměleckým dílem celého dvacátého století.
Odložená rekonstrukce
I proto působí plastová vědra rozestavěná mezi milionovými exponáty v medzilaboreckém muzeu opravdu bizarně.
Vícero děl zaměstnanci museli umístit na bezpečné místo, aby je voda nepoškodila. Předešlá vláda premiéra Petra Pellegriniho schválila na celkovou modernizaci muzea částku 7,1 milionu eur (168 milionů korun), ale mezitím stouply ceny materiálů a Prešovský samosprávný kraj požádal o navýšení rozpočtu.
Za vznikem muzea v Medzilaborcích stojí kurátor Michal Bycko a Andyho bratr John Warhol. Expozice prezentuje život a tvorbu Andyho Warhola, vliv této významné osobnosti pop-artu na jeho pokračovatele, ale rovněž současné tendence ve výtvarném umění. Muzeum ročně navštíví třicet tisíc lidí z celého světa.
V muzeu mohou návštěvníci vidět také stálou výstavu street-artu a pop-artu s díly Keitha Haringa, který se s Warholem osobně znal, i umělecká díla dalších významných autorů, jako jsou Roy Lichtenstein, Robert Indiana, Jean-Michel Basquiat a další.