Článek
Tchu-lou se začaly stavět v 15. století a poslední stavby pocházejí z 20. století. Do současnosti se zachovalo 46 budov. Leží ve vnitrozemí asi 120 kilometrů od Taiwanské úžiny obklopené rýžovými, čajovými a tabákovými poli.
Hliněné domy mají většinou kruhový základ, ale najdou se i výjimky se čtvercovými půdorysy. Uvnitř žije maximálně 800 lidí.
Tchu-lou byly postaveny důmyslně tak, aby chránily nádvoří a zdejší obyvatele. Všechna velká okna směřují do středu, ven mohou lidé vykukovat jen malými okny, a to jen od druhého patra. Budovy mají jeden jediný centrální a dobře bytelný vchod.
Během válek se sem stahovali lidé z okolí. Bandité a výtržníci tak neměli žádnou šanci. Obyvatelé tu drželi stráž, proti požáru měli připravené speciální zařízení, které přivádělo vodu z nádrže nad dveře, jež museli bránit.
Uvnitř bydlí celé klany. Domy fungovaly i jako vesnické jednotky. Říkalo se jim "malé království pro rodiny" nebo "hemžící se městečko."
Vyznačují se vysokou zdí s taškovou střechou a zavěšenými okapy. Nejkomplikovanější stavby pochází ze 17. a 18. století. Budovy se rozdělovaly mezi rodiny vertikálně, které tak měly v každém podlaží dvě až tři místnosti. Ač to tak z venku nevypadá, uvnitř byly zařízeny pohodlně a bohatě zdobené.
Tyto stavby jsou často popisovány jako výjimečné příklady stavitelské tradice a funkčnosti, která ilustruje příkladný typ kolektivního bydlení a obranné organizace. Navíc jsou harmonicky zasazeny do okolního prostředí.
Na seznam světového dědictví UNESCO bylo Tchu-lou zapsáno 8. července 2008. V současnosti se budovy staly oblíbenou turistickou destinací. Stále tu žije na 300 původních obyvatel z etnika Hakka, což je přibližně 60 domácností.