Hlavní obsah

Uličkové vši najdete snad v každém letadle

4:02
4:02

Poslechněte si tento článek

S celkovou globalizací souvisí i vývoj jazyka a vznik stále nových termínů či slovních spojení. Ten nejnovější v oblasti cestovní „hantýrky“ byl poprvé použit na Redditu a rychle se uchytil i mimo něj. Jedná se o anglické slovní spojení „aisle lice“, v překladu uličkové vši. Označují se jím pasažéři, kteří se ihned po přistání tlačí uličkami letadla, aby se co nejdřív dostali k východu. Narazil na ně snad úplně každý.

Foto: Novinky

Uličkové vši jsou nový termín, který označuje cestující deroucí se z letadla dřív, než na ně přijde řada (ilustrační fotografie).

Článek

O nově užívaném termínu informoval server Daily Mail, který čerpal z Redditu. Vzniku spojení „uličkové vši“ předcházelo loni hojně užívané „gate lice“, které lze přeložit jako vši vstupní brány. Ty se do letadla snaží proplížit předtím, než je ohlášen nástup jejich zóny.

Nastupování do letadla se ze zásady řídí pokyny zvolené letecké společnosti a většinou se (zejména do větších strojů) nastupuje podle čísla řady. Některé aerolinky výjimečně nechávají cestující nastoupit i podle konkrétního umístění - nejdříve pouští cestující sedící u okýnka, poté ty uprostřed a nakonec ty se sedačkou v uličce.

Lidé tlačící se uličkou

Nově odvozené spojení „aisle lice“ zase odkazuje k cestujícím, kteří vstávají ihned po přistání letadla, vrhají se pro svá zavazadla a poté se bezhlavě snaží protlačit uličkou, zatímco cestující sedící před nimi si teprve stoupají a otevírají přihrádky na kufry nad hlavami.

Dvojice žen kradla na letišti v Athénách několik měsíců zavazadla

Cestování

V internetovém fóru zabývajícím se leteckou společností Delta cestující, který s aerolinkami letěl z Minnesoty do New Yorku, popsal svůj zážitek s pasažérem tlačícím se uličkou k východu. Vznesl též dotaz, zda jsou horší tyto uličkové vši, či lidé, kteří se do letadla tlačí před vyzváním jejich zóny sedadel. Pozastavil se také nad tím, jak se člověku, který seděl u okýnka, povedlo ho předběhnout, ačkoli seděl blíž východu a v uličce. A dodal, že se to stalo v obchodní třídě letadla, kde by od cestujících očekával lepší způsoby. Pro svůj názor, že uličkové vši jsou otravnější, našel četné zastánce.

„Vši u vstupní brány mi nevadí, protože většina lidí chce nastoupit mezi prvními, aby získali prostor pro zavazadla nad hlavou. Viním aerolinky. Pokud nespěcháte na přestup nebo se nejedná o jinou mimořádnou událost, čekejte, až na vás přijde řada s výstupem z letadla,“ uvedl komentující.

Další mu dali za pravdu: „Uličkové vši jsou podle mě mnohem horší. Koho zajímá, kdo první nastoupí, stejně se všichni dostanou na palubu. Uličkové vši všechno zpomalují, zdržují lidi a jsou výrazně více iritující.“

První odcházejí ti blíže k východu

Někteří označili za horší předbíhání u vstupu, ale též označili za viníky aerolinky. Jiný přispěvatel popsal chování obou skupin jako ostudné a směšné: „Ani jedno z toho není přijatelné chování dospělého člověka. Samozřejmě existují výjimky. Přesto to dělá každý - podívejte se na svém dalším letu. Každý nemůže být výjimka.“ „Sobectví nemá žádné meze,“ zněl jeden z dalších komentářů.

Za standardní a slušný způsob, jak opustit letadlo, je všeobecně považováno nechat napřed v klidu odejít cestující z řad blíže k východu.

Kdo létá častěji, snadno vypozoruje, že strkání a předbíhání v obchodní třídě je výjimečnější, stejně jako že jakémukoli nevhodnému chování z hlediska letecké etikety dochází o něco častěji u cestujících na charterových letech, které využívají zejména klienti cestovních kanceláří, již se letadly obvykle nepřesouvají tak často.

Kousání, svlékání i otvírání nouzových východů. Nejšílenější incidenty turistů v roce 2024

Cestování

Výběr článků

Načítám